MLKP: Ayşe Deniz Karacagil'in mirasını yaşatacağız

MLKP, Rakka'da yaşamını yitiren Ayşe Deniz Karacagil için açıklama yaptı.

MLKP/Rojava- Komünist Kadın Örgütü, militanları Ayşe Deniz Karacagil'in (Destan Temmuz) Rakka'da DAİŞ çetelerine karşı savaşırken yaşamını yitirmesine ilişkin bugün yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Kadın Özgürlük Mücadelemizin militan, kararlı savaşçılarından ve kadın komutanlaşması parolamızı yaşamında eylemselleştirenlerimizden olan Destan yoldaş, DAİŞ çetelerine karşı Rojava devrimimizin savunmasında, bir MLKP savaşçısı olarak, Enternasyonal Özgürlük Taburu'nda, en ön cephelerdeydi. 29 Mayıs'ta, Gezi ayaklanmasının yıl dönümünde ölümsüzleşen Destan yoldaşımızla birlikte BÖG savaşçısı Hasan Ali (İbrahim Tufan Eroğluer) yoldaşımız da, şehit düştü. Destan ve Hasan Ali yoldaşlar şahsında tüm şehitlerimizi saygıyla anıyor, ideallerini zaferle taçlandırma sözü veriyoruz. Bir kadın özgürlük savaşçısı olan Destan yoldaşımız için, başta ailesine, yakınlarına ve kadın özgürlük savaşımında omuz omuza olduğumuz yoldaşlarımıza başsağlığı diliyoruz" denildi.

'EN ÖNDE OLMAK İSTEYEN GÖNÜLLÜLERDENDİ...'

"Genç bir kadın devrimci olarak Gezi'de milyonların öfkesi ve isyanıyla öncü tarzda buluşmasını sağlayan nedenler, Destan yoldaşımızı Rojava devrimine kadar taşıdı" vurgusunun yapıldığı açıklamada, şöyle devam edildi:

"Aynı zamanda Rojava devriminin savunmasında kendisinden önce ölümsüzleşen Paramazlar'ın, Saryalar'ın, İvanalar'ın, Raperinler'in, Eylemler'in, Arinler'in savaşma kararlılığı, ezilen halkların özgürlük savaşımını büyütme tutkusu, devrimde kendi devrimin yapma isteği, DAİŞ çetelerini kadın iradesiyle, gücüyle yenmek arzusu, cüreti ve feda bilincidir Destan yoldaşı savaş siperlerinin kadın komutanlarından biri yapan. Kendisinden önce ölümsüzleşen yoldaşlarının savaşma gücünden beslendiği kadar, Kobanê'nin inşası için yola düşen ve DAİŞ-MİT ortaklığıyla Suruç’ta katledilen yoldaşlarımızın intikamını alma, hesap sorma isteğiyle dopdolu olarak cephelerdeydi. 20 Temmuz'da Suruç'ta ölümsüzleşen 33'lerin hesabını sormak için, en önde olmak isteyen gönüllülerimizdendi. Bu nedenle soyadını Temmuz olarak seçmişti.

'TC'NİN KALIBINA SIĞMAYACAĞIZ'

Taksim Gezi parkında başlayan halk ayaklanmasında yaşadığı kent olan Antalya’da ESP saflarına katılan Ayşe Deniz yoldaş, erkek egemen AKP hükümeti ve sömürgeci Türk devletinin cinsiyetçi, ırkçı, milliyetçi, politikası karşısında kadınların, ezilen halkların isyan, özgürlük, mücadelesinin bayrağını ön saflarda yükseltme onurunu taşıdı. O bu bayrağı Kürt halkının özgürlük mücadelesiyle birleştirmek, özgürlük bayrağını yükseltmek için yönünü özgür dağlara çevirdi. PKK saflarında bir komünist bir yörük kadını olarak kaldığı dönem boyunca Kürt halkını ve özgürlük mücadelesini yakından tanıma fırsatını buldu. Gerilla alanlarında, siper yoldaşlarından çok şey öğrendi, gelişti. Ayşe Deniz yoldaş, Kürt halkının ve Kürt kadınlarının haklı mücadelesini kendi mücadelesi gibi sahiplendi. Kürt özgürlük mücadelesini sosyalizm perspektifiyle birleştirmenin zorunluluğunu görerek yeniden MLKP KKÖ saflarına katıldı. Düşmana öfkesini bir yandan bilerken bir yandan da kadın özgürlük mücadelemizin kararlı, militan bir savaşçısı olarak öne çıktı. Komünist bir kadın gerilla olarak, kendisini hem askeri hem de teorik konularda geliştirdi. Uzman bir suikastçi olarak, katılıdığı hamlelerde DAİŞ çetelerine önemli darbeler vuran eylemlere imza attı.

'Biz gibi insanlar TC kimliğinde yazanlardan ibaret değiliz. Hiçbir zaman o kalıba sığmadık' demişti kendini anlattığı bir röpörtajda. O ne sömürgeci devletin istediği gibi itaat eden, boyun eğen köle bir kadın oldu, ne de ırkçı, milliyetçi ideoloji onu esir aldı. Tersine O, partisi MLKP ve kadın örgütümüz KKÖ’nün bayrağı altında, Kürt yurtsever devrimci hareketiyle siper yoldaşlığını büyüttü. Dilini öğrendiği Kürt halkının bir parçası gibi hareket etti. O komünist enternasyonalist kimliğiyle Kürt halkının öncülüğünde başlayan Rojava devrimini savunmaya katıldı. Gezi halk ayaklanmasında başlayan özgürlük savaşçısı olma yolculuğunu Rojava kadın devriminde, DAİŞ çetelerine karşı verilen mücadelede sürdürdü."

Karacagil'in, Rojava yolculuğuna çıkarken annesine bıraktığı mesajda, "İnsanlığın uyanışına atılacak o adımlara bir adım da siz olun” dediğinin aktarıldığı açıklamada, "Şimdi Destan Temmuz yoldaşın bizlere bıraktığı miras omuzlarımızdadır. O'na ve tüm şehitlerimize sözümüzdür: Ortadoğu karanlığında bir ışık olan Rojava devrimimizi sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz" diye belirtildi.

SİCİL BİLGİLERİ

MLKP, Karacagil'in sicil bilgilerini de şöyle paylaştı:

Adı Soyadı: Ayşe Deniz Karacagil

Parti Adı: Destan Temmuz

Anne Adı: Nuray

Baba adı: Ömer Faruk

Doğum Yeri ve Tarihi: Ankara- 23 Ağustos 1993