Kürt çocuklara toplam 36 yıl hapis!

  Soykırımcı saldırıların 104 gün sürdüğü Sur’da mahsur kalan çocuklara toplam 36 yıl hapis cezası verildi. Çocukların vücudundan çıkan şarapnel parçaları "delil" yapıldı.

Amed'in Sur ilçesinde Türk devleti tarafından 28 Kasım 2015’te ilan edilen "sokağa çıkma yasağı"nın ardından düzenlenen soykırımcı saldırılar sırasında ilçede mahsur kalan ve 3 Mart 2016’da “yaşam koridoru”ndan tahliye edilen 3’ü tutuklu toplam 11 çocuk hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davada karar çıktı. Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu yargılanan Ö.S. ve M.Ç. hazır bulunurken, Elazığ E Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan F.Y ise SEGBİS üzerinden duruşmaya katıldı. Davanın ilk duruşmasında tutuklu çocukların tahliyesini isteyen duruşma savcısının, daha sonraki duruşmada ise tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istemesi dikkat çekti.

Avukatlar, müvekkilleri hakkında yapılan teşhis işleminin hukuka aykırı olduğunu belirterek, çocukların ve tanıkların baskı ve işkence altında ifade verdiğini söyledi. Avukatlar, çocukların darp ve şiddet maruz kaldığına dair raporun davada dosyasında mevcut olduğuna dikkat çekti. Çocukların üzerinde ve elbiselerinde çıkan Antimon, HDX ve RDX gibi ateşli silah ve patlayıcı artıklarının çatışmalar nedeniyle üzerlerine bulaştığına dikkat çeken avukatlar, bunun tespit edilmesi için mahkeme tarafından uzman bilirkişi atanmasını talep etti.

Çocuklar, Kürtçe tercüman aracılığıyla yaptıkları savunmalarında, çatışmalar nedeniyle Sur’da mahsur kaldıklarını, suçsuz olduklarını belirterek, tahliyelerini istedi.

Avukatların taleplerini reddeden mahkeme, kararını açıkladı. Tutuksuz yargılanan M.F.D., S.K., F.B., M.S.K. ve A.A’ya “örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla 2.5’er yıl hapis cezası veren mahkeme, çocukların sabıkasız oluşu ve suç işleme konusundaki eğilimlerini dikkate alarak, tekrar suç işlemeyecekleri yönünde kanaat varıldığı gerekçesiyle 6 çocuğa verilen cezayı erteledi. Çocuklardan R.A., R.H. ve Ş.A. da “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla 3 yıl 4’er ay hapis cezası veren mahkeme, cezalarını ertelemedi. Mahkeme “örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla tutuklu çocuklardan F.Y. ve M.Ç’ye 4 yıl 5 ay 10’ar gün, Ö.S’ye ise 5 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, 11 çocuğa toplam 36 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verdi. Çocukların duruşmada gösterdikleri “olumsuz davranışları”nı gerekçe göstererek verdiği cezalarda indirim yapmayan mahkeme, tutuklu çocukların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İŞKENCE GÖRMÜŞLERDİ

Ayrıca çocukların gözaltında polisler tarafından işkence gördüğü öğrenilmişti. Sur’da yaralı olarak çıkarılan ve ameliyat edildikten sonra tutuklanan 16 yaşındaki F.Y.’nin vücudundan çıkarılan 5 adet metal (şarapnel) parçasında bulunan “Güçlü patlayıcı maddeler olan HMX, RDX ve TNT kalıntıları” delil olarak gösterilmişti.