HDP: Zeydan'a verilen kararı tanımıyoruz

 HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, tutuklu Milletvekili Abdullah Zeydan'a verilen cezayı tanımadıklarını belirtti.

HDP MYK Üyesi ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, tutuklu Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'a verilen 8 yıl hapis cezasına ilişkin bugün açıklama yaptı.

Başaran, yazılı açıklamasında, "4 Kasım 2016 tarihinden beri rehin tutulan Hakkâri Milletvekilimiz Abdullah Zeydan’a, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, kanıtlara dayanmayan iddialar gerekçe gösterilerek 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmiştir. İddianameye konu edilen suçlamalara dair sunulanlar için bilirkişi incelemesi yapılmazken, savunma yapan avukatlar hakkında ise soruşturma başlatılmıştır" dedi.

'İKTİDAR SİPARİŞİYLE KARAR'

"Bu yargılama rezaletinde, suçlamayı ağırlaştırma saikiyle birleştirme kararı olmaksızın iki dava ve beş soruşturma aynı iddianamede toplanmış, adil yargılanma hakkı SEGBİS dayatması ile alenen ihlal edilmiş, Sayın Zeydan’ın yapmış olduğu savunma ise dava dosyasına dâhil edilmemiştir" vurgularını yapan Başaran, şöyle devam etti:

"Usule aykırı hazırlanmış olan iddianame skandalının yanı sıra, savunma yapan avukat Mahsuni Karaman hakkında, duruşmada sarf ettiği sözler nedeni ile soruşturma başlatılmıştır.

Savunmanın, soruşturma sopası ile tehdit edildiği, iddianamenin iktidar siparişi kararlara göre dönüştürüldüğü bu yargılama sürecinde ne Abdullah Zeydan’a ne de Zeydan’ın temsil ettiği milyonlara adaletin kırıntısı dahi sağlanmamıştır.

HDP’li milletvekillerine verilen cezaların, milletvekilliklerini düşürmeye yönelik hamleler olduğunu biliyoruz. Ancak mücadele geleneğine sahip olan vekillerimiz, halkı temsil ederken Meclis kimliğine hapsolacak kişiler değillerdir.

Halkın temsilcilerini savunan avukatlar da duruşmalarda yaptıkları savunmaların kendilerine soruşturma olarak dönmesinden korkacak hukukçular değillerdir."

'BİZİM NEZDİMİZDE DEĞERİ YOKTUR'

HDP MYK Üyesi ve Milletvekili Ayşe Acar Başaran, açıklamasının sonunda ise "Taraflı ve bağımlı iktidar yargısının vermiş olduğu bu kararın bizim nezdimizde, evrensel demokratik hukuk ilkeleri çerçevesinde ve halk arasında bir hükmü ve değeri yoktur. Bu karara ve hukuk garabeti yaratan yargı mensuplarına asla saygı duymuyoruz" diye belirtti.