HDP'li İper'in cenazesi toprağa verildi

Kalp krizi sonucu yaşamını yitiren HDP Bazarcix İlçe Eşbaşkanı Erdal İper'in cenazesi, kitlesel olarak toprağa verildi.

Mereş’te geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bazarcix (Pazarcık) İlçe Eşbaşkanı Erdal İper, Bazarcix’in kırsal Kizirli Mahallesi’ne bağlı Törolar Obası’nda toprağa verildi. HDP’li vekillerin yanı sıra çok sayıda kişi cenaze törenine katıldı.

Kendisi de depremzede olmasına rağmen, ilk günden beri HDP öncülüğünde Bazarcix ilçesinde kurulan koordinasyon merkezinde durmaksızın çalışan ve 8 Mart günü sabaha doğru geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren İper’in cenazesi, öğlen saatlerinde Pazarcık İlçe Hastanesi’nden alınarak konvoy eşliğinde Törolar’a getirildi. Cenaze aracından alınan İper’in naaşı, evine alındıktan sonra dini vecibeleri yerine getirildi.

'GECESİNİ GÜNDÜZÜNE KATTI'

HDP Milletvekili Zeynel Özen, “Biz hakkı insan bildik, insanı da hak bildik. Değerli canımız deprem boyunca gecesini gündüzüne kattı. Belki de uyumadı. Hakka ulaşana kadar uyumadı. Emekleri hepimizin üzerindedir. Depremin ilk gününden son gününe kadar bizim kriz masamızda aktif görev yaptı. İnsanlara elini uzattı, gelen TIR’ları boşalttı. Gidilemeyen köylere ulaştı. Erdal canımız bu yorgunluğu, eziyeti bizler için, halkı için çekti. Onun için diyoruz ki Erdal can sen bize hakkını helal et. Biz hakkımızı helal ediyoruz. Diyoruz ki devri daim olsun nurlar içinde yatsın” dedi.

 Daha sonra ailesi için tabut açıldı. Ailenin “gitme Erdal” ağıtları arasında, mezarlığa taşınan İper toprağa verildi. Ardından kısa bir konuşma yapan HDP Mereş İl Eşbaşkanı Fahri Demiroğlu, “HDP ailesi olarak üzgünüz. Erdal arkadaş bize şaka yaparcasına aramızdan ayrıldı. Tüm fedakarlığı, kararlılığı ve umutlu attığı adımlardan dolayı teşekkür ediyoruz. Sizleri Erdal arkadaş şahsında yitirdiğimiz canlar için bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum” diye konuştu. Saygı duruşu sırasında ağıtlar yakan ailesi, “Erdal’ı zafer işaretleriyle uğurlayın” çağrısında bulununca cenaze törenine katılanlar zafer işaretleriyle Erdal İper’i uğurladı.

İper’in annesi, sık sık “Hiçbir yere gitmeyeceğim, Erdal’ımın yanı başında duracağım. Sen niye gittin Erdal, niye” diye ağıt yaktı. Bir an olsun eşinin ayakkabısını elinden düşürmeyen Gizem İper de gözyaşları arasında eşine veda etti.

Mezarına HDP flamaları örtülen Bazarcix İlçe Eşbaşkanı Erdal İper toprağa verildikten sonra cenaze törenine katılanlar aileye başsağlığı dileğinde bulundu. Taziyeler, Törolar’da aile evinde kabul ediliyor.