HDP heyeti Koaeli'de tutsak vekillerle görüştü

HDP heyeti, Kocaeli'de tutsak vekillerle görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan Grup Başkanvekili Yıldırım, "Arkadaşlarımızın burada rehin tutulmalarını kabul etmedik, etmeyeceğiz" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir, HDP İstanbul milletvekilleri Garo Paylan ve Erdal Ataş'tan oluşan heyet, Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP'li vekiller Ferhat Encu, Nursel Aydoğan, Çağlar Demirel ve Besime Konca ile görüştü. 

Heyet, görüşmenin ardından Kocaeli il ve ilçe örgütlerinin katılımıyla cezaevi önünde açıklamada bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, cezaevi yönetimiyle de görüştüklerini aktardı. Yıldırım, "Milyonlarca insanın iradesinin tutuklanması hukuka ve anayasaya aykırıdır" dedi. 

HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) kendini tekzip ve inkar eden bir kararın altına imza attığını belirten Yıldırım, şunları söyledi: "Buradan hareketle Anayasa’ya aykırı bir şekilde dokunulmazlıkları kaldırılan, hukuka aykırı bir şekilde siyasi hukuk tarafından tutuklanan arkadaşlarımızın burada rehin tutulmalarını kabul etmedik, etmeyeceğiz."

'REHİN TUTULMALARINI KABULLENMEYECEĞİZ'

Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz onların hangi tutukluluk şartları altında olduklarını sorgulayacak noktada değiliz. Cezaevi koşullarının sorgulanması noktasında da değiliz. Bizatihi cezaevinde olmalarının hukuka ve Anayasa’ya aykırı bir durum teşkil ettiğini söylüyoruz. Türkiye'nin taraf olduğu, altına imza attığı bütün uluslararası sözleşmeler de bu arkadaşlarımızın burada bulunmasını yasaklamaktadır.

Burada bizim açıklama yapmamızı engellemeye çalışanlar bizatihi hukuku çiğnemektedirler. Böylece ifade özgürlüğünün ve yasamanın bize verdiği ifade özgürlüğü hakkını kısıtlamaktadırlar. Bu yasa dışı yollarla hiçbir yere yürünemez. Biz bir an önce arkadaşlarımızın içerisinde bulunduğu bu hukuksuzluk halinin son bulmasını ve onların özgürlüklerine kavuşmasını istiyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız burada sona ermeyecektir."

HDP'li Ahmet Yıldırım, tutuklama ve baskılara karşı mücadeleye devam edecekleri mesajını verdi.