Gözaltındaki hak savunucuları adliyede

Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları savunucuları Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. 

İstanbul Büyükada’da 5 Temmuz’da katıldıkları toplantıda gözaltına alınan ve aralarında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser'in de bulunduğu 8 hak savunucusu ve 2 uluslararası eğitmenin emniyetteki ifade işlemleri sona erdi. 10 kişi savcılığa çıkarılmak üzere Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne getirildi. 

Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne getirilen 10 kişi, öğleden sonra ancak savcılığa çıkarıldı. İnsan hakları savunucularının, 5 savcı tarafından ifade alma işlemleri başladı. 

DESTEĞE GELDİLER

Öte yandan insan hakları savunucularına destek olmak için adliyeye Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, katledilen gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, İnsan Hakları Derneği (İHD) eşbaşkanları Eren Keskin ve Öztürk Türkdoğan ile çok sayıda insan hakları savunucuları geldi. 

GÖZALTINDAKİLER

Gözaltındaki insan hakları savunucularının isimleri şöyle: 

Günal Kurşun (avukat, İnsan Hakları Gündemi Derneği), İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi), İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu), Nalan Erkem (avukat, Yurttaşlar Derneği), Nejat Taştan (Eşit Haklar İzleme Derneği), Özlem Dalkıran (Yurttaşlar Derneği), Şeyhmus Özbekli (Hak İnisiyatifi), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği) ve beraberlerindeki iki eğitmen Peter Steudtner ve Ali Gharavi.