GÖRÜNTÜLÜ

Gaspa karşı miting: Halkın iradesi üzerinde irade tanımıyoruz

Colemêrg’de irade gaspına karşı düzenlenen mitingde kayyum politikasının halkların mücadelesi önünde kaybetmeye mahkum olduğu vurgulanarak, “Halkın iradesi üzerinde irade tanımıyoruz” denildi.

Colemêrg Belediyesi'nin 3 Haziran'da gasp edilmesine karşı bugün "Belediyeler halkındır, gaspa izin vermeyeceğiz" şiarıyla kentte miting düzenleniyor. On binlerce kişinin katıldığı miting, Tekser Mahallesi'ndeki otogar alanında gerçekleştiriliyor. Saygı duruşuyla başlayan miting, konuşmalarla devam ediyor. 

TEKÇE: BU HALK SİZİ İSTEMİYOR

DEM Parti İl Eşbaşkanı Kadir Şahin, teşekkür konuşması yaparken Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Viyan Tekçe ise, 19 yıl 6 ay hapis verilerek zindana gönderilen Belediye Eşbaşkanı Sıddık Akış ve tutsaklara selam gönderdi. Kayyumlar eliyle Kürt halkına düşman hukuku uygulandığını ifade eden Tekçe, “Bu kararlar adliye binasından değil, AKP Genel Merkezi’nde alınıyor. Kayyum olarak atanan vali, bu kentte kara leke olarak geçecek. Bu halk sizi istemediğini bir kez daha gösterdi. Halkımız sonuna kadar irade gaspına karşı direneceğiz. Çiftliğe çevirdiğiniz bu kenti sizden alacağız. Halkın iradesi üzerinde irade tanımıyoruz” dedi.

Mitingde tutuklanan Akış’ın kısa mesajı da okundu. 

Ardından mitinge gelen parti temsilcileri birer konuşma yaptı. 

SEVİNÇ HOCAOĞULLARI: HALKIN İRADESİNDEN KORKUYORLAR

Halkevleri MYK üyesi Sevinç Hocaoğulları şunları belirtti: “Bu darbe Hakkari’ye değil, emeğe, barışa, demokrasiye yöneliktir. Burayı bir Türkiye buluşmasına çevirenleri selamlıyoruz. Kürt halkı kendi geleceğini belirleyen ve mücadele eden bir halktır. Kürt halkı kayyum siyasetini etkisizleştirmiştir. Kayyuma karşı mücadeleyi büyütmek için tüm halklarımız bir araya gelmelidir. Halkımızın iradesinden korkuyorlar ve halkımızın onların kokuşmuş iktidarını yerle bir edeceğini çok iyi biliyor. Mücadelemiz devam edecektir. Yaşasın halkların kardeşliği.”. 

TEKİN: NE YAPARLARSA YAPSINLAR YENİLECEKLER

EMEP Bölge Temsilcisi Ergin Tekin, “Bir seçim yaşadık ve iktidar hemen iradeyi tanıyacaklarını söyledi ama aynı gün Wan’a kayyum atamaya çalıştı. Ama direniş karşısında geri adım atmak zorunda kaldı. Normalleşme ve yumuşamadan söz ettiler ama bunların politikaları budur. Kürtler nerede seçime girse ve eşitlik istese karşısında duruyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar yenilecekler, yine yenilecekler. Bu ülkenin güvenlik sorunun kaynağı AKP’nin politikalarıdır. Bize düşen tek şey direnmektir” diye konuştu. 

UĞURTEKİN: BU POLİTİKA KAYBETMEYE MAHKUMDUR

Devrimci Parti MYK üyesi Enes Uğurtekin, “Atanan kayyumla AKP yumuşama masallarını gidip başka yerde anlatsın. Bu kayyum politikası halkların mücadelesi önünde kaybetmeye mahkumdur” dedi.

ÇOBAN: KAYYUM GÖLGESİNDE YUMUŞAMA DEĞİL MÜCADELE OLUR

Türkiye İşçi Partisi MYK üyesi Fırat Çoban, “Memleketin dört bir yanı hukuksuzla doludur. Hırsızlar dışarda ama bu ülkeyi savunanlar içerde. İŞİD’e yol verenler dışarda ama kadın, yaşam, özgürlük diyenler içerdeler. Wan’da başaramadılar, burada başaramayacaklar. Silahların, kayyumların gölgesinde yumuşama olmaz, mücadele olur. Şiddetle halkımızı baskı altına almaya çalışıyorlar. Size Hakkari’de tarih yazdırmayacak, sizi tarihe gömeceğiz” ifadelerini kullandı.

EVRİM KONAK: HALK KAYYUMLARI İSTEMİYOR

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) MYK üyesi Evrim Konak, “Yüzyıldır Kürt halkının yaşam hakkı elinden alınmaya çalışılıyor. Ama Kürt halkının mücadelesi sınırları aştı ve dünyaya yayıldı. Bugün kayyumlarla Kürt halkının iradesini gasp etmeye çalışıyorlar. Bu halk 8 yıldır kayyum istemediğini onlara sandıkta gösterdi. Asıl suçu kendilerinin işlediğini bilmiyorlar. Tüm baskı ve saldırılara rağmen halk kayyumları istemiyor. Kolluk gücünü belediye binası önüne yığarak faşizm gölgesinde bu halka hizmet edemezsiniz” dedi. 

JULİANA GÖZEN: DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen, şunları vurguladı: “Bitmedi zulümleri, bitmedi kayyumları, bitmedi insanları içeri atmaları. Biz de bitmedik. Direndik ve direnmeye devam edeceğiz. Önümüze sandık koyacaksınız ama çıkan sonucu beğenmeyeceksiniz. Bu mu hukuk? Hukuk çocukları panzerlerle ezmek mi, insanları cezaevine atmak mı? Burada bir hukuk yok. Nasıl direndik ve kazandıysak yine yana yana geleceğiz ve kazanacağız. Burada uygulamaya konulan hukuku değiştireceğiz, değiştirmek zorundayız. Demokratik cumhuriyet ve anayasayı mutlaka bu ülkede getireceğiz. Bu sömürge memuru kayyumlara karşı Kürt halkının iradesini savunmak herkesin görevidir.”

KONUKÇU: YAĞMACILARDAN HESAP SORACAĞIZ

Sosyalist Dayanışma Partisi (SODAP) Sözcüsü ve DEM Parti Milletvekili Keziban Konukçu; “Kürt halkı herkese mücadele dersi veriyor. Kürtler tüm Türkiye’ye moral veriyor, umutlarını diri tutuyorlar. Bunlar sadece kayyum atamıyorlar, insanlara açlıktan ölün diyorlar. Kürt halkının iradesi de emekçinin ekmeği de bizim mücadele gerekçemiz. Mücadele birliği ile bu hırsız ve yağmacılardan hesabını soracağız” dedi.

ÇİFTYÜREK: SEÇİM SONUCU TANINMIYOR

KKP adına konuşan Sinan Çiftyürek ise, “İktidar Kürt halkının iradesini tanımıyor. Batıda seçim sonuçlarına saygı duyuyor ama Kurdistan’da bunu kabul etmiyor. Ankara’nın iradesini tanıyor ama Wan’ın Amed’in, Colemêrg’in iradesini tanımıyorlar. Bizim belediyelerimiz halkımıza açıktı ama kayyım atadıktan sonra orası halka kapatıldı” diye belirtti. 

BAYINDIR: MUTLAKA BAŞARACAĞIZ

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır: "Biz güçsüz değiliz ve 100 yıldır bunlara karşı mücadele ediyoruz. Milyonlarca dostumuz var. Biz halkımıza inanıyoruz ve sonsuza kadar direneceğiz. Biz değil, onlar şu anda zordalar. Halkımız her alanda mücadelesini büyütüyor ve kimse önünü alamaz. Bugün dünyanın her yerinde milyonlarca yoldaşımız var. Tüm kentlerimizi savunacağız. Colemêrg asla yalnız değildir. Mutlaka başaracağız.” 

AYFER KOÇAK: MAFYATİK BİR ÖRGÜTLENME VAR

KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak: “Bu iktidarın gözü görmüyor, kulağı duymuyor. Bu iktidar ülkedeki emekçileri açlığa mahkum etmiştir. Kayyumlar hırsızlık, ayrımcılık, kadın düşmanlığıdır. İradesi gasp edilen sadece siz değil, ülkede yaşayan herkesin hakkı gasp ediliyor. bir devlet mekanizması değil, mafyatik bir örgütlenme var.” 

ESENGÜL DEMİR: TARİHİ YENİDEN YAZACAĞIZ

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Esengül Demir: "Biz tarihi yeniden yazacağız ve bu gaspa geçit vermeyeceğiz. Bijî berwxedana Colemêrgê.”

NURGÜL ÜCİ: KÜRTLERİN MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ

Partizan Temsilcisi Nurgül Üci: "Kürt halkının mücadelesinin yanındayız. AKP politikalarına asla boyun eğmeyeceğiz. Birleşik ve ortak mücadele ile alanlarda olacağız.”

ADALET FİDAN: KADINLAR KAZANIMLARINI SAVUNACAK

TJA aktivisti Adalet Fidan: "Kürt halkının iradesini, dilini, kimliğini ve mücadelesini tanımıyor. Kayyum politikaları Kürt halkına ve kadın mücadelesine düşmanlıktır. Kayyum, talan, hırsızlık ve yolsuzluktur. Kayyumla Kürt kadın mücadelesini, eşbaşkanlığı yok etmek istiyorlar. Biz kadınlar bedeli ne olursa olsun kazanımlarımızı savunacağız. Tüm kadınlara sesleniyoruz: gün birlikte hareket etme ve kazanım zamanıdır.” 

MENİCE GÜLMEZ: KABUL ETMEYECEĞİZ

İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Menice Gülmez: “Yüzyıldır Kürt halkına saldırıyorlar. Kürtler birlik olursa bu gaspı kırabilir. Kürtlerin birliğini oluşturması ve bunlara karşı mücadele etmesi gerekiyor. Rejimin kayyumlarını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.”

ŞİMŞEK: ZALİMLERE KARŞI DURANLARA SELAM OLSUN

Yeşil Sol Parti PM üyesi Ahmet Şimşek: "Selam olsun zalimlere karşı duranlara. Haksız ve hukuksuz uygulamaları tüm Türkiye’ye duyurmak için geldik. Hak, hukuk ortadan kalkmış ve bir halkın iradesine kayyuım atanıyor. Bu ülkede yaşayan herkesin hayatı cehenneme çevirdi. Adaletsizliğe ve zalimlere karşı çıkmak insan olmanın sorumluluğudur."