Buldan: Newroz büyük bir değişimin başlangıcı olacak

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Amed’de Newroz startının verildiği toplantıda yaptığı konuşmada, bu yıl Newroz’un “büyük birdeğişimin” başlangıcı olacağını ve iktidara “miadın doldu” mesajını vereceklerini açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 2023 Newrozu’nun startının verildiği Amed’deki toplantıda bir konuşma yaptı.

ORTAK TALEPLER İFADE EDİLECEK

6 Şubat merkezli depremlerde hayatını kaybedenleri anan Buldan, şöyle konuştu: “Bir kez daha deprem felaketinde yaşamını yitiren bütün insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sevdiklerine ailelerine başsağlığı ve sabır dileklerimi iletiyorum. Yaralı olarak hastanelerde tedavi gören bütün insanlarımıza acil şifalar diliyorum. Bu yılki Newroz’u bir bayram havasında kutlamayacağımızı arkadaşlarımız okunan deklarasyonda ifade ettiler. Bayram havasında değil ancak Newroz’un ruhuna uygun bir şekilde karşılayacağımızı özellikle belirtmek istiyorum. Çünkü Newroz’un özellikle yüzyıllardır bu kadim topraklarda Kürt halkının kadim bayramlarından biri olması vesilesiyle bunu bir bayram havasında değil, bu sene belki bir yas havasında ama aynı zamanda halklarımızın ortak taleplerinin ifade edileceği bir ortamı yaratmak adına gerçekleştireceğimizi ifade etmek istiyorum.”

Buldan şunları ekledi: “Newroz’un kötülüğe karşı, zulme, adaletsizliğe, yasaklara, sömürüye ve Türkiye’de yaşanan bütün kötülüğe karşı direnişin de adıdır. Çözümsüzlük siyasetine ve tecride karşı demokratik mücadele çözüm ve müzakere iradesinin en güçlü şekilde haykırıldığı ve ifade edildiği ama aynı zamanda bunların talep edildiği bir gündür Newroz. Newroz, umudun dirilişi ve cesaretle buluşmasıdır. Halklar dayanışmasında buluşmadır, ulusal birlik iradesinde bütünleşmedir mücadelede ortaklaşmadır.”.

‘MİADIN DOLDU’ MESAJI

“Depremin olduğu yaraları sarabilmemiz için toplumsal dayanışmanın en fazla yükseleceği ve bir arada olmamız gereken bir dönemi de yaşıyoruz. Çünkü çok fazla yıkım var. Bu dönem büyük bir acı yaşıyoruz. Dayanışmanın, birliğin, beraberliğin bu dönem çok daha fazla ifade edilmesi ve bunun yaratılmasının koşullarının sağlanması için bir araya gelmemiz bir o kadar önemlidir. Böyle bir süreçten geçiyoruz. O yüzden Newroz alanlarında ayrıca haykıracağımız farklı şeyler var. Bu kötülük düzenine karşı yaşamı en fazla savunmamız ve yaşatan bir sistemi kurmak için daha fazla mücadele etmemiz gereken bir süreçte iktidara ‘Artık senin miadın doldu, Türkiye halkları değişim istiyor’ mesajını vermek istiyoruz Newroz alanlarında.

BÜYÜK MÜCADELE SÖZLEŞMESİ

Halkın Newroz buluşması, Newroz ittifakı yeni bir geleceğin kurulması için büyük bir mücadele sözleşmesi olacaktır. Bu anlamıyla bu yılki Newroz bir o kadar önemlidir. Ortak mücadele ile dayanışma ile birlik ve beraberlik içerisinde bir araya gelmekle bunu başaracağımızı, buna yürekten inandığımızı belirtmek isterim. Vereceğimiz bir diğer mesaj da iktidara karşı yılmadığımızı korkmadığımızı, umutsuzluğa asla kapılmadığımızı vazgeçmediğimizi Newroz alanlarında çok güçlü bir şekilde AKP ve MHP ittifakına ifade etmek üzere bir araya geleceğiz.

DEĞİŞİMİN STARTI

Bu iktidarın Kürt düşmanı olduğu, barış düşmanı olduğunu biliyoruz, kadın düşmanı bir iktidar olduğunu biliyoruz, kayyımcı bir iktidar olduğunu biliyoruz. Sistemi böyle devam ettiremeyeceği Newroz alanlarından bir kez daha göstereceğiz. Onurlu yaşam mücadelesinin kazanacağına yürekten inandığımızı ifade etmek istiyorum. Tarihin akışının kesinlikle değişeceğini iktidara göstereceğiz. Bunu biz değiştireceğiz biz başaracağız. Türkiye halkları Kürtlerin kadınların ittifakı bunu kesinlikle değiştirecek. Newroz büyük bir değişimin startı olacak. Halk kararını vermiş demokratik çözümde karar kılmıştır. Bunun emareleri hepimiz tarafından okunuyor. İktidar bu Newroza baktığında kendi girişini mutlaka görecektir.

KÜRTLERİN İTTİFAKINI GÖRECEKLER

İktidar bu Newroz’a baktığında değişimin başladığını görecektir, Türkiye halklarının birliğini görecektir, Kürtlerin ittifakını görecektir. Newroz’un ruhu ve ortaya çıkaracağı büyük irade 14 Mayıs’ın büyük değişim ruhuna dönüşecek ve ülkeyi mutlaka ama mutlaka değiştirecektir. Bütün bunların sinyalleri Newroz’da verilecektir. Bir kez daha bütün halklarımızı Newroz alanlarında bir araya gelmeye birlikte ve beraber olmaya değişimin öncüsü olmaya davet ediyorum.”