Binler HDP’nin İstanbul mitinginde-YENİLENDİ

HDP’nin Kartal’da düzenlediği mitinge binlerce kişi katıldı. Sloganların yankılandığı mitingde konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, 7 Haziran’da yarım bıraktıkları işi 24 Haziran’da tamamlayacaklarını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, Kartal Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla İstanbul birinci bölge mitingini gerçekleştiriyor.

HDP bayrakları ile donatılan alana, halk saatler öncesinden geldi. Kapılarda yapılan aramalarda çakmak, powerbank gibi eşyalar içeriye alınmadı. HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın dev posterinin asıldığı platformdan çalınan ezgiler eşliğinde halk saatlerce halay çekti. HDP’nin İstanbul birinci bölge milletvekili adaylarının katıldığı mitinge, çok sayıda siyasi parti, sivil toplum ve inanç örgütü, yöre derneği temsilcisi de yer aldı. Alanda bazı yurttaşlar, HDP'nin Demirtaş'ın maskelerini taktı.

Alanda, "AKP'nin elinden Meclis’i almak için oylar HDP'ye, oylar Demirtaş'a" yazılı pankart açıldı. "Senle değiştir", "Tu dikarî", "Genç başladık genç başaracağız" dövizleri de alanda yerini aldı. Yurttaşlar sıcaktan etkilenmemek için HDP bayraklarını başına sardı. Alandan sık sık, "Bijî Serok Apo", "HDP halktır, halk burada", "Jin, jiyan, azadî", "Başkan Demirtaş", "Katil Erdoğan", "AKP hırsız", "Hak, hukuk, adalet HDP ile gelecek" sloganları atılıyor.

Mitingde konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, partilerinin tutuklu il eşbaşkanı ve Van milletvekili adayı Cengiz Çiçek'in selamlarını iletti. Demir, "7 Haziran'da nasıl onları tek başına iktidar yapmadıysak 24 Haziran'da da yapmayacağız. Yarım kalan işi tamamlayacağız. İktidarlarını alaşağı edeceğiz" diye konuştu.

Demir, sandık güvenliği için de halka çağrıda bulunarak, HDP il ve ilçe binalarına gitmelerini istedi.

HDP’nin Kartal’da düzenlediği mitingde konuşan HDP İstanbul milletvekili adayı Erkan Baş, “Buradan Saray’a sesleniyoruz. Soma, Suruç, Sur ve Cizre'nin hesabını sormaya geliyoruz” dedi.

AVCI:  AKP'NİN BAŞKANLIK İSTEĞİ HAYALDEN ÖTEYE GEÇEMEYECEK

HDP İstanbul ikinci bölge milletvekili adayı Mustafa Avcı, partilerinin olduğu sürece AKP'nin başkanlık isteğinin hayalden öteye geçmeyeceğini belirtti. Avcı, "Allah'ın izniyle 24 Haziran'da onları göndereceğiz. HDP sadece bir siyasi parti değildir, 80 milyonun sorunlarının altını çizen bir partidir. HDP, tüm farklılıkları bir arada tutan bir partidir. Direne direne kazandık. Direnmemizin geleneğinden besleniyoruz. Direneceğiz ve kazanacağız" diye konuştu. Avcı'nın "Umut kim?" sorusuna ise binlerce kişi "HDP" diye yanıt verdi.

KAYA: BİZLER RENKLERİMİZLE BU ÜLKEYİ DEĞİŞTİRECEĞİZ

HDP Milletvekili Hüda Kaya da konuşmasında, "Cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş'ın sesine tahammül edemeyenler ketılına bile tahammül edemedi. Evdeki ketıl örgüt malzemesi oldu" diye konuştu. Kaya, "Bizler renklerimizle beraber, Müslümanı Hristiyan’ı, Alevisi, Ermenisi ile inananı, inanmayı ile bu ülkeyi değiştireceğiz. Bugüne kadar nasıl mücadele ettiysek, bundan sonrada etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaya'nın ardından MKM sanatçısı Veysi Ermiş sahne aldı. Ermiş, Demirtaş'ın Uçan Kuşlar ezgisini seslendirdi.

Müzik dinletisi ardından HDP İstanbul birinci bölge milletvekili adayı Erol Katırcıoğlu da halka seslendi. Katırcıoğlu, HDP'nin Türkiye'nin geleceğinin partisi olduğunu ifade ederek, "Türkiye çok farlılığı olan bir ülke. Bu farklılıklar olduğu için ortak bir yaşamı örecek olan HDP'dir. Var olan sistem partileri sadece kutuplaşma üzerinden siyaset yürütüyor. AKP iktidarı bitmiştir. Biz özgür bir Türkiye'de yaşamak istiyoruz. Biz insanların sabaha kadar işkence gördüğü bir ülke istemiyoruz. Siyasetçilerin tutsak edildiği bir ülke istemiyoruz" diye konuştu.

HDP İstanbul birinci bölge milletvekili adayı Sema Uçar da, "16 yıldır iktidarda olan AKP sanki muhalefetmiş gibi vaatlerde bulunuyor. İşkenceye sıfır tolerans diyenler daha iki gün önce lise öğrencilerine işkence etti. Bizler çocukların çıkaramadığı ses için sandığa gideceğiz" dedi.

BAŞ: BÜTÜN İŞLENEN SUÇLARIN HESABINI SORMAYA GELİYORUZ

“Hep birlikte haklı bir yürüyüşteyiz” diyen HDP İstanbul birinci bölge milletvekili adayı Erkan Baş da şöyle devam etti: “Buradan Saray’a sesleniyoruz. Saraya saklanan şahıs, kentlerimizi yıktınız, kadınları, işçileri katlettiniz, gazetecileri, yazarları, siyasetçileri tutukladınız; ama biz buradayız siz neredesiniz? ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ dediği için Demirtaş'ı tutsak ettiniz; ama binlerce Demirtaş burada. Siz neredesiniz? Berkin Elvan olarak buradayız. Saray’daki şahıs sana sesleniyoruz geliyoruz. Bütün işlenen suçların hesabını sormaya geliyoruz. Soma'yı unutmadık, 301 madencinin hesabını, Suruç, Sur, Cizre'nin hesabını sormaya geliyoruz. Bir diktatörün sonu gelmiştir. O baraj, 24 Haziran günü ayaklarımızın altında ezilecektir. Ama rehavete kapılmak yok. Önce Saray’ı sonra barajı başlarına yıkacağız. Hep birlikte değiştireceğiz.”

HDP milletvekili adayı Musa Piroğlu da, "HDP'nin baraj sorunu yok bu ülkenin baraj sorunu var. Ya bu barajı yıkarız ya da bu ülke baraj altında kalır. Biz zulümle tükenmedik. Biz barajı aşmazsak ne olur? Bu soruyu herkesin kendisine sorması gerekir" diye konuştu.

Piroğlu'nun konuşmasının ardından MKM sanatçısı Serhad Çarnewa sahne aldı. Miting çalınan ezgiler eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.