Avukatlar İmralı’ya gitmek için yeniden başvurdu

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları üç yıldır hiçbir haber alınamayan müvekkilleri ile görüşmek için yeni başvurularda bulundu.

Asrın Hukuk Bürosu avukatları Raziye Öztürk, İbrahim Bilmez, Emran Emekçi ve Cengiz Yürekli, İmralı’da 36 aydır hiçbir haber alınamayan mutlak tecrit altındaki müvekkilleri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile İmralı Cezaevi Müdürlüğü’ne başvurdu.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın dış dünya ile bağlantısı tamamen kesilmiş durumda. Görüşme başvurularına herhangi bir yanıt verilmezken, bazı durumlarda aylar sonra avukatlarına disiplin cezası olduğu yönünde bir gerekçe sunuluyor.

Asrın Hukuk Bürosu’na göre;

-27 Temmuz 2011 tarihinden bugüne kadar, sadece Mayıs-Ağustos 2019 tarihleri arasında 5 avukat görüşü gerçekleştirebildi; bu beş görüşmenin sonuncusu ise 7 Ağustos 2019 tarihli.

-2014 yılından bu yana yalnızca 5 aile görüşü gerçekleştirebildi.

-Son yüz yüze yapılan görüşme 3 Mart 2020 tarihinde kardeşi ile yapabildiği görüşme oldu.

-İlk günden bugüne yalnızca 2 defa (27 Nisan 2020 ve 25 Mart 2021 tarihlerinde) telefon ile görüşme gerçekleştirebildi.

-25 Mart 2021 tarihli son telefon görüşmesi çok kısa süre içinde yarıda kesildi ve o günden beridir kendisinden haber alınamadı.