Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvuruda bulundu

İmralı’da 38 aydır hiçbir haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmek için Asrın Hukuk Bürosu avukatları yeni başvurularda bulundu.

GÖRÜŞME BAŞVURUSU

Avukatlar Mazlum Dinç, Rezan Sarıca, Raziye Öztürk ve Faik Özgür Erol, mutlak iletişimsizlik halindeki müvekkilleri  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'ne başvurdu. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın dış dünya ile bağlantısı tamamen kesilmiş durumda. Görüşme başvurularına herhangi bir yanıt verilmezken, bazı durumlarda aylar sonra avukatlarına disiplin cezası olduğu yönünde bir gerekçe sunuluyor. 2021-2024 tarihleri arasında Abdullah Öcalan ve diğer tutsaklara 3’er aylık olmak üzere defalarca disiplin cezaları verilerek, aileleri ile görüşme hakları ellerinden alındı.

Avukatlara göre 3 Mayıs’ta yeni bir 6 aylık avukat yasak kararı verildi. Bundan önce, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a son olarak 31 Ekim 2023 tarihinde 6 aylık avukat görüş yasağı kararı verilmişti.

Son yasak kararı ile birlikte Abdullah Öcalan'a son 8 yılda en az 13 kez 6 aylık avukat görüş yasağı kararı verilmiş oldu. 

Asrın Hukuk Bürosu’na göre;

-27 Temmuz 2011 tarihinden bugüne kadar, sadece Mayıs-Ağustos 2019 tarihleri arasında 5 avukat görüşü gerçekleştirebildi; bu beş görüşmenin sonuncusu ise 7 Ağustos 2019 tarihli.

-2014 yılından bu yana yalnızca 5 aile görüşü gerçekleştirebildi.

-Son yüz yüze yapılan görüşme 3 Mart 2020 tarihinde kardeşi ile yapabildiği görüşme oldu.

-İlk günden bugüne yalnızca 2 defa (27 Nisan 2020 ve 25 Mart 2021 tarihlerinde) telefon ile görüşme gerçekleştirebildi.

-25 Mart 2021 tarihli son telefon görüşmesi çok kısa süre içinde yarıda kesildi ve o günden beridir kendisinden haber alınamıyor.