Amed Sağlık Platformu: Anadilde sağlığa erişim engelleniyor

Amed Sağlık Platformu, "Türkiye’de her alanda olduğu gibi sağlık alanında da anadilde sağlığa erişim hakkı ayaklar altına alınıyor. Sağlıklı tedavi için hastanın kendini anadilinde ifade etmesi gerekir" dedi.

Amed Sağlık Platformu, 21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında, “Anadilde sağlık hizmet hakkı” başlıklı basın açıklaması yaptı. Selahattin Eyyubi Hastanesi’nin Başhekimliği önünde düzenlenen eyleme Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği’nin (MED-DER) yanı sıra birçok sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Eylemde "Tenduristiya bi zimanê zikmakî hilma jiyanê ye" pankartı açıldı.

'SADECE İLETİŞİM ARACI DEĞİL'

Sadece Kürtçe yapılan açıklamayı Amed Tabipler Odası (ATO)  Başkanı Elif Turan okudu.

Çok dilli ve çok kültürlülüğün gelişmesi için UNESCO tarafından 21 Şubat’ın “Dünya Anadil Günü” olarak kabul edildiğini hatırlatan Elif Turan,  dilin sadece iletişim aracı olmadığını, dilin insan duygusunu, düşüncesini, kimliğini ve kültürünü yansıttığını belirtti.

SAĞLIKTA ANADİLİN ÖNEMİ

Dilin sağlık hizmeti için önemli bir iletişim aracı olduğunun altını da çizen Elif Turan, “Sağlıkta, hasta ile doktor arasında anadil iletişimi sağlıyor. Anadilde sağlık bir haktır. Eşit bir sağlık hakkı olabilmesi için anadilde hizmet verilmesi gerekirken,  maalesef Türkiye’de her alanda olduğu gibi sağlık alanında da anadilde sağlığa erişim hakkı ayaklar altına alınıyor. Sağlıklı tedavi için hastanın kendini anadilinde ifade etmesi gerekir. Hasta ile sağlıkçı arasında giren ve tercümanlık görevi yapan üçüncü kişi olması halinde hasta mahremiyet nedeniyle kendini ifade edemiyor. Bu da daha büyük sorunlara neden oluyor.  Bu sorunların çözülmesi için anadilde sağlık hizmeti verilmesi gerekir. Bunun önünde hiç engel ve bahane olamaz” şeklinde konuştu.

“Eşit şartlarda sağlık hizmetinin olabilmesi için hizmetin anadilde verilmesini savunuyoruz” ifadesini kullanan Elif Turan, “21 Şubat Dünya Anadil Günü vesilesiyle anadil üzerindeki tüm engellerin kaldırılmasını ve herkesin kendi anadilinde hizmet almasını istiyoruz” dedi.