Amed’de siyasi soykırım protesto edildi

Siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, Amed merkezli yürütülen siyasi soykırım baskınlarını protesto etti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bir soruşturmada, Diyarbakır 3’üncü Sulh Ceza Hakimliğinin 216 kişi hakkında yakalama kararı verdiği ve şu ana kadar aralarında gazeteci, avukat, siyasetçi, tiyatrocu, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin olduğu 110’ünün üzerinde kişinin gözaltına alınması Amed’de kitlesel bir şekilde protesto edildi. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Halkların Demokrasi Parti (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), üye yönetici ve temsilcileri ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin aralarında bulunduğu açıklama, polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Merkez Yenişehir Ofis Semti’nde bulunan Sanat Sokağı’nda yapılan protesto gösterisi için açıklamanın yapılacağı alanı ve sokağı ablukaya alan polis, kitlesel bir şekilde yürümesini engellemeye çalıştı, direnme sonucu yolu açmak zorunda kaldı. Polis kitlenin direnmesiyle açıklama yapılacak alan olan Yeşil Sol Parti Ofis Seçim Bürosu’na gidişine izin verildi.

Abluka altına alınan alanda açıklama yapan HDP Êlih Milletvekili Rüştü Tiryaki, “Kurduğumuz cümlelere karşı, kurduğumuz söze karşı, yürüttüğümüz siyasete karşı siyaset üretmeyen siyasi iktidar, yalnızca yapabildiği tek şeyi yapıyor: Avukatları gözaltına alıyor, parti yöneticilerini gözaltın alıyor, tiyatro sanatçılarını gözaltına alıyor ve bununla siyaset yürütebileceğini düşünüyor. Bunu protesto ediyoruz. Bunu asla kabul etmeyeceğiz” dedi.

Tiyaki’nin sözü sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıyla kesilirken, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın da “Her yerde söylüyoruz: Tarihi bir seçimle karşı karşıya kaldığımız bu ortamda her şeye rağmen, her türlü operasyona rağmen, her türlü engellemelere rağmen biz burada direnerek sözümüzü söylemeye, halkımıza sesimizi ulaştırmaya çalışıyoruz. Evet bugün Diyarbakır başta olmak üzere çeşitli illerimizde operasyonlar yapıldı. Sanatçılar, avukatlar, HDP eş genel başkan yardımcılarımız, örgütleme sorumlu yardımcılarımız gözaltına alındı. Bu arkadaşlarımız şu anda birlikte seçim çalışması yürüttüğümüz arkadaşlarımız. Buradan iktidara sesleniyoruz: Yaptığınız bir seçim kumpasıdır. Bizim karşımızda bir seçim kampanyasını gözaltına alarak yapıyorsunuz. Bizi sizin karşınızda sözümüzü söylüyoruz. Bu halka karşı sözümüz var ve işte buradayız, sizleri 14 Mayıs’ta göndereceğiz” diye belirtti.

AKP-MHP iktidarının seçimi kaybettiğinin farkında olduğunu ve bundan dolayı baskıları artırdığını ifade eden Akın, “Sözümüze bakıyorsunuz biz de sizin sözünüze bakıyoruz ve bu iktidar, saray rejimi, ülkede her tarafta kaybettiğinin farkındadır. Artık sözü bitmiştir. Çürümüş, bitmiş, artık tahammülü kalmamış bir iktidar ile karşı karşıyayız. İşte görüyorsunuz: Burada bir basın açıklaması yapacağız ama her türlü engelle karşı karşı kalıyoruz. Biri her türlü olanağı kullanan, ama öbür taraftan inancıyla, kararlılığıyla bu seçimi götürmeye çalışan bir düşünce var, bir mücadele var. İşte halkımız burada. Biz halkımızı temsil etmeye çalışıyoruz, onların sözünü kurmaya çalışıyoruz. Ülkenin her yerinde bu mücadeleyi yürütüyoruz. Asla geri durmayacağız, bir adım geri atmayacağız ve bu iktidarı 14 Mayıs’ta göndereceğiz” diye konuştu. 

'HER TÜRLÜ ZORBALIĞA KARŞI BURADAYIZ'

Sözleri alkış ve zılgıtlarla kesilen Akın, “Hem Diyarbakır’da hem bölgenin hem de ülkenin batı yakasında Yeşil Sol Parti adı altında kurduğumuz güçlü ortak ittifakımızla bu iktidarı artık Türkiye de dünya da biliyor” sözleriyle devam ettiği konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Türkiye’ye de dünyaya da buradan sesleniyoruz: Bu seçimde her türlü zorbalığa karşı, her türlü provokasyona karşı, her türlü darbeye karşı, yapacaklar her şeye karşı buradayız ve bunları göndereceğiz artık. Güvenlik güçlerine de başka güçlere de sesleniyorum: Bundan sonra bunları yapamayacaksınız. 14 Mayıs sonrasını düşünün ve yaptığınız her şeyin hesabını soracağımızı bilin. 20 günümüz kaldı. 20 günde hiçbir provokasyona meydan vermeden, ne yaparsa yapsınlar, gideceklerini kaybedeceklerini bildikleri halde, yapmaya çalıştıkları her türlü kötülük karşısında barışı, özgürlüğü, demokrasiyi savunmaya, bu ülkeyi adaleti ve barışı getirmeye söz veriyoruz. Bunu başaracağız. 14 Mayıs’ta gidecekler.”

Konuşması “AKP halka hesap verecek” sloganıyla kesilen Akın, şunları söyledi: “81 ilde yapılan çalışmalardan bir dakika bile geri durmadan, bütün programlarını uygulayarak, bütün arkadaşlarımız eksilmeden güçlenerek seçim çalışmasını yürütsünler ve sandıkta bunları gömeceğimizi, iktidardan düşüreceğimizi, yeni demokratik, ekolojik cumhuriyeti kuracağımızı buradan bir kez daha ilan ediyoruz.”

Akın’ın konuşmasının ardından “Direne direne kazanacağız” sloganıyla dağılan kitle polisin saldırısına uğradı. Çevik kuvvet polis ekipleri tarafından kurulan kalkanlarla kite ablukaya alındı. Yürütülen müzakerelerle kitlenin kısım kısım dağılmasına "izin" verildi. Ancak, kitlenin gidiş güzergahları sık sık polis tarafından kesildi. Burada HDP basın çalışanı Tümen Anlı, polisin küfürlü saldırısına tepki vermesi sonucu gözaltına alındı. Yeni polis ablukasında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Serhat Eren adlı bir genç gözaltına alındı.