Akademisyenler gözaltına alındı-YENİLENDİ

Türk devletinin Kürdistan’daki saldırılarının sona ermesi talebiyle, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan 15 akademisyen gözaltına alındı.

Kocaeli'nde 'Barış için Akademisyenler İnisiyatifi'nin yayınladığı barış bildirisinde imza atan 19 akademisyenden 12'si gözaltına alındı. 7 akademisyen hakkında ise gözaltı kararı var. Bolu'da ise 3 akademisyen gözaltına alındı.
Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hedef göstermesinin ardından havuz medyası ve mafya lideri Sedat Peker'le birlikte YÖK'te harekete geçerek, saldırıya ortak olmuştu.
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) senatosu, 19 akademisyen hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Bildiride imzası bulunan 19 akademisyen hakkında gözaltı kararı da alındı. Bunun üzerine sabaha karşı evleri basılan akademisyenlerden 12'si gözaltına alındı.
Hakkında gözaltı kararı olan 7 akademisyen ise Kocaeli'nde ikamet etmedikleri için gözaltına alınamadı.
Önceki gün ANF'ye konuşan HDK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tehditlerine karşı, "Demirden korksak, trene binmezdik. Ben aynada kendi yüzüme bakabilmek için o bildiriye imza attım" yanıtını vermişti.
Bolu'da Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden Ülkü Güney, Selime Güzelsarı ve Barış Kılıçbay evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.