‘Özgür basın hakikati haykırmayı sürdürecek’

Dünya Basın Özgürlüğü Günü vesilesiyle Wan’da yapılan açıklamada, tüm baskılara rağmen özgür basının hakikati haykırmayı sürdüreceği mesajı verilerek, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması istendi.

3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG)  3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'ne dair Wan’da kitlesel basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) il eşbaşkanları, DEM Parti Milletvekili Mahmut Dündar, kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda gazeteci katıldı.

TÜRKİYE 183 ÜLKE ARASINDA 158’İNCİ

DFG Wan Temsilcisi Adnan Bilen bir konuşma yaparak özgür basına yönelik baskıları kınadı. Basın özgürlüğü gününü hatırlatan Bilen, “Bugün Birleşmiş Milletler’in (BM) ilan ettiği Dünya Basın Özgürlüğü Günü. Maalesef Türkiye’de özgür basın sürekli baskı, zulüm, tutuklama ve soruşturmalara maruz kalıyor. Özgür basın olarak bugünü Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlamamızın bir anlamı yoktur. Bir yerde eğer basın baskı altında ise, gazeteciler yaptıkları haberleri nedeniyle tutuklanıyorsa, sabah şafak vaktinde evi basılıyorsa neredeyse, iktidar aleyhine haber yapan her gazeteci hakkında soruşturmalar başlatılıp cezalar veriliyorsa o ülkede basın özgürlüğünü kutlamanın bir anlamı yoktur. Basın özgürlük endeksine göre Türkiye 183 ülke arasında 158’inci, yani kırmızı kategoride yer alıyor. O tabloda görülüyor ki, Türkiye’de gazeteciler hiçbir şekilde düşüncelerini özgür bir şekilde ifade edemiyor” diye konuştu.

GAZETECİLER KARANLIĞA RAĞMEN SUSMAYACAKTIR

Türkiye’de yaşanan her toplumsal olayda gazetecilerin ciddi saldırılara maruz kaldığını belirten Bilen, 1 Mayıs’ta İstanbul Taksim’de meslektaşlarının uğradığı ağır şiddete ve bir hafta önce gözaltına alınan 9 gazeteciden 3’ünün tutuklandığını hatırlattı. Yaptıkları haberlerden dolayı Türkiye’de 40’tan fazla gazeteci tutuklu olduğunu hatırlatan Bilen, “Bu anlamlı günde çağrı yapıyoruz; tutuklu gazeteci arkadaşlarımız bırakılmasını talep ediyoruz. Türkiye artık gazeteciler için yaşanamaz bir ülke haline geldi. Artık gazetecilerin fikir ve düşüncelerini özgürce yazmasını istiyoruz. Basın yönelik baskılar Kürt basına üzerinden başlatılıyor ve ülkeye yayılıyor. Bu karanlıkta kurtulmanın, özgürce yazabilmenin tek yolu birlikte hareket etmek, gazetecilerin bu karanlığa karşı hakikate ısrar etmesidir. Bundan başka da yol ve çare yoktur. Tekrar bir kez daha yineliyoruz; özgür basın tüm baskılara, katledilmelere, tutuklamalara, sürgüne rağmen susmadı, susmayacaktır” ifadelerini kullandı.

‘ÖZGÜR BASIN SUSMADI, SUSMAYACAK’

MKG üyesi Rojda Aydın ise gazetecilere yönelik baskı ve tutuklama politikasını devam ettiğini belirterek, “Bu saldırılar bugüne kadar Kürt gazetecileri, özgür basını susturamadı, bundan sonra da susturamayacak” dedi.

Açıklama “Özgür Basın susturulamaz” sloganı ve alkışlarla sonlandırıldı.