Önlü, 'Almanyalı Osmanlılar' çetesini Meclis'e taşıdı

HDP Milletvekili Alican Önlü, Almanyalı Osmanlılar çetesini Meclis gündemine taşıdı.

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Almanyalı Osmanlılar çetesi ve AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün bu çeteye para desteğine ilişkin soru önergesi verdi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle verilen önergede şunlar ifade edildi:

'VEKİLİN PARASIYLA SİLAH ALINDIĞI SÖYLENİYOR'

"Alman basınında, AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün Almanya’da polis baskınları ve örgütlü suçlarla adı gündeme gelen Almanyalı Osmanlılar adlı çete ile yakın bağlantılı olduğu iddia edilmektedir.

Yine Alman güvenlik birimlerinin dinleme ve gözlen tutanaklarına dayandırılan haberlere göre, AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün, birçok kez Almanyalı Osmanlılar’ın ileri gelen isimlerine para verdiği öne sürülmektedir. Yine Almanya soruşturma ekiplerinin bu parayla silahlarda satın alındığını öne sürmektedir.

Ayrıca haberlerde AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün geçen yıl Alman Federal Meclisi’nin 'Ermeni Soykırımı' kararının ardından protesto gösterilerinin organizasyonunda aktif rol aldığı da iddia edilmektedir."

SORULAR

HDP'li Önlü, Başbakan Yıldırım'dan şu sorularına yanıt istedi:

"Alman basınında yer alan, AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün, Almanyalı Osmanlılar adlı çete ile yakın bağlantılıda olduğu iddiaları doğru mudur?

Yine basında yer alan haberlere göre, AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk, birçok kez Almanyalı Osmanlılar’ın ileri gelen isimlerine para verdiği ve bu parayla silah da satın alındığı iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?

Ekim ayında Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde İçişleri Bakanı, İçişleri Komisyonu için hazırladığı raporda, suç örgütü “Almanyalı Osmanlılar” adlı çetenin Ankara tarafından desteklendiğini belirtmişti. AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün, Almanyalı Osmanlılar adlı çete ile yakın bağlantılı olduğuna ilişkin haberler, Kuzey Ren Vestfalya eyaleti İçişleri Bakanını doğrulamıyor mu?

Diyanet İşleri Başkanlığınca, Avrupa ülkelerinde görevlendirilen bazı imamların bu ülkelerde ki tüm AKP muhaliflerine yönelik istihbarat topladığı ve Ankara’ya rapor ettiğine ilişkin iddialar gündeme gelmiş ve kimi Avrupa Ülkeleri bu durumu parlamentoya taşımışlardır. 'Almanyalı Osmanlılar' suç örgütü Türkiyeli muhaliflere yönelik daha önce oluşturulan oluşumların devamı mıdır?

Türkiye Devletinin, 2015 yılında kurulan “Almanyalı Osmanlılar” adlı çete örgütünü Almanya’da yaşayan Kürtlere, sol sosyalistlere karşı kullandığı iddiaları doğru mudur?

Bahsi geçen iddialara ilişkin iktidarınız tarafından resmi bir açıklama yapılacak mıdır?"