İHD: Tecrit kalkmalı

DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi ile ilgili yaptıkları girişimlere ilişkin basına bilgi veren İHD Eş Başkanı Öztürk Türkdoğan, açlık grevcilerinin taleplerinin yerine gelmesi gerektiğini belirtti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, 68 gündür açlık grevi eylemini sürdüren DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven'in durumunu Adalet Bakanlığı ile yaptığı görüşmeyi İHD Amed Şubesi’nde basınla paylaştı.

Türkdoğan, açlık grevleri ve tecride ilişkin dernek olarak yapılan girişimleri basınla paylaştı. Leyla Güven’in ve diğer tutukluların girdiği açlık grevi eylemine dikkat çeken Türkdoğan, tutuklu ve mahpusların daha önce de bu talepte bulunduğunu ve taleplerinin haklı olduğunu belirtti.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve orada bulunan diğer tutsaklara yapılanın hak ihlali olduğuna vurgu yapan Türkdoğan, tutsakların vasileri, yakınları, avukatları ile görüştürülmesi gerektiğini, telefon haklarının kullanması gerektiğini ve tüm haklarından yararlanması gerektiğini söyledi.

10 Ocak günü bu duruma ilişkin Adalet Bakanlığı ile görüştüklerini aktararak, “Adalet Bakanlığı’yla düşüncelerimizi paylaştık. Leyla hanımın (Güven) durumunu ve cezaevlerindeki diğer tutukluların durumunu paylaştık” dedi.

Türkdoğan, Leyla Güven ile görüşmek için gittikleri cezaevinde sayım gerekçesiyle görüşme yapamadıklarını söyledi. Türkdoğan ayrıca, açlık grevinde bulunan mahpusların durumunu yakından takip etmek için birçok kurumla ortak çalıştıklarını söyledi. Türkdoğan, “Adalet Bakanlığı ile görüşmelerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Leyla Hanım bir milletvekilidir ve mecliste sadece HDP değil diğer partilerin de bu durumu dile getirmesi gerekir. Geç olmadan tutukluların talebi dinlenmelidir. Türkiye’deki yasaların herkese adaletli eşit bir şekilde uygulanmasını diliyoruz” dedi.