İHD nöbetleri birçok kentte devam etti

İnsan Hakları Derneği'nin (İHD), her ayın ilk haftasında tuttuğu Barış Nöbeti sürüyor.

BARIŞ NÖBETİ

İHD, Mersin'de Çağdar Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), dernek binasında Barış Nöbeti tuttu. Çok sayıda hak savunucusu da nöbete katıldı. İHD Mersin Şube Sekreteri Bekir Sıtkı Keçeci, eylemlerinin 20 aydır sürdüğüne işaret ederek, "Türkiye’de acil çözüm bekleyen meseleler, demokrasi ve insan hakları konusunda coğrafyamızın içinde bulunduğu vahim tablo hak ve barış savunucularının yükünün gittikçe ağırlaştığını gözler önüne sermektedir. Kürt meselesi başta olmak üzere Türkiye’de çözümsüz bırakılan tüm meseleler, muhatapsız bırakılarak kangrenleşmesine neden olmaktadır” dedi.  


WAN
İHD Wan Şubesi’nin dernek binasında sürdürdüğü nöbette basın metnini İHD Wan Şubesi yöneticilerinden Ayten Kıran okudu. Yapılan açıklamada Türkiye’de yaşanan çatışmalı süreç sebebiyle uygulanan hak ihlallerine dikkat çekildi. Yüz yıllardır Türkiye’deki hak ihlallerinin devam ettiğini belirten  Ayten Kıran, “Genelde kurulduğumuz günden bu yana özelde ise barış nöbetlerimizde dile getirdiğimiz talepler, Türkiye’de acil çözüm bekleyen meseleler, demokrasi ve insan hakları konusunda coğrafyamızın içinde bulunduğu vahim tablo; hak ve barış savunucularının yükünün gittikçe ağırlaştığını gözler önüne sermektedir” dedi.

 

SÊRT
İHD Sêrt Şubesi, şube binasında nöbeti sürdürdü. Nöbete, DEM Parti ve DBP de destek verdi. Ortak metnin okunmasının ardından konuşan İHD Sêrt Şube Eşbaşkanı Mehmet Nuri Ekinci, cezaevinde yaşanan hukuksuzluklara dair aktarımlarda bulundu. Ekinci, tutsaklara dönük pişmanlık dayatmasına dikkat çekti. Ekinci, İdari Gözlem Kurulları’nın infaz erteleme ve yakmalarına da tepki göstererek bunun sonlanması gerektiğini söyledi.

AMED
İHD Amed Şubesi, dernek binasında Barış Nöbeti tuttu. KESK, DİSK Amed Şubesi, Emekliler Meclisi Sendikası, ÖHD, Amed Tabipler Odası (DTO) ve çok sayıda kurum da nöbete destekte bulundu.
Açıklamayı okuyan İHD Başkanı Ercan Yılmaz, Barış Nöbeti eyleminin barış talebini canlı tuttuğunu belirtti. Yılmaz, "İnsan Hakları Derneği olarak olağanüstü yönetimler ve silahlı çatışmalar ile binlerce insan kaybetmiş olan Türkiye toplumunun barışarak iyileşebilmesinin yegane yolunun geçmişle yüzleşme olduğunu biliyoruz" dedi.
Açıklamanın ardından ÖHD Eşbaşkanı Rıza Polat ve Rosa Kadın Derneği Başkanı Suzan İşbilen, onurlu bir barış için güçlü adımların atılması gerektiğini belirtti.

 
ÊLIH
İHD Êlih'te nöbetini şube binasında gerçekleştirdi. Nöbete Emek ve Demokrasi Platformu’na bağlı STK’lar, ÖHD ile Êlih Barosu katıldı. Açıklama metnini İHD Şube Eşbaşkanı Ahmet Şiray okudu.
Şiray, demokratik bir toplum yaratılabilmesi veya demokratik bir ülkeden bahsedilebilmesi için cumhuriyet tarihinde yaşanan katliam ve soykırımlarla yüzleşilmesi gerektiğini söyledi.