İnfazını tamamlayan tutsak 15 aydır tahliye edilmiyor

31 yıllık tutsak Sinan Sütpak, infazını tamamlamasına rağmen “iyi halli olmadığı” bahanesiyle beşinci kez tahliyesi engellendi.

31 YILLIK TUTSAK SİNAN SÜTPAK

Riha’nın Curnê Reş (Hilvan) ilçesinde 3 Mayıs 1993 tarihinde tutuklanan ve hakkında açılan davada müebbet hapse çarptırılan Sinan Sütpak, infazını tamamlamasına rağmen tahliye edilmiyor.

 Sütpak, tutuklandıktan sonra sırasıyla Riha, Semsûr, Bursa, Mereş ve en son Yozgat Cezaevi’ne sevk edildi. Sütpak’ın, 3 Mayıs 2023'te infazı tamamlandı, ancak Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun “iyi halli değil” raporu doğrultusunda tahliyesi 3 ay ertelendi. Ağustos, Ekim ve Şubat aylarında bir kez daha aynı gerekçeyle 3'er ay tahliyesi engellenen Sütpak’ın, bugün tahliye edilmesi bekleniyordu. Cezaevi beşinci kez “iyi halli olmadığı” bahanesiyle tahliyesini engelledi.

Kopyala yapıştır gerekçelerle tahliyesi engellenen Sütpak için “Cezaevinden çıkması durumunda hayat enerjisinin düşük olduğu, cezaevine girdikten sonra örgüt ile bağlantısını kesmediği, itirafçı olmadığı, radikal düşüncelerinden vazgeçmediği, örgütü açıkça ‘terör örgütü’ olarak nitelendirmediği, herhangi bir pişmanlık beyanı olmadığı, suç işlemeye meyilli olduğu” ifadelerine yer verildi.