Gazze’deki çatışmalarda en az 12 kişi öldü-YENİLENDİ

ABD’nin Kudüs büyükelçiliğinin açılışı öncesi Gazze Şeridi’ndeki protesto eylemlerinde İsrail askerlerinin ateş açması sonucu en az 12 kişi öldü.

Washington’un büyükelçiliğini açması öncesinde Gazze Şeridi’nin İsrail ile olan sınırı boyunca binlerce Filistinli protesto eylemlerinde bulundu. Küçük gruplar, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı sınır bariyerlerine yaklaşmaya çalışırken çatışmalar yaşandı. Gazzeli yetkililere göre en az 12 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin sağlık yetkilileri, 500 kişinin de yaralandığını belirtirken, bunlardan en az 35’inde kurşun yarasının olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararını açıkladığı 30 Mart’tan bu yana Gazze’de düzenlenen gösterilerde hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 66’ya yükseldi.

ABD büyükelçiliği bu Pazartesi günü öğleden sonra açılışını yapacak. Açılışa Trump'ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner'in de aralarında bulunduğu üst düzey ABD'li yetkililer katılacak. AB temsilcilerinin çoğu törende yer almayacak.

İsrail’in Kudüs işgali, uluslararası toplum tarafından tanımıyor. Ancak Trump iktidara geldikten sonra, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımıştı. 1993’teki İsrail-Filistin barış görüşmelerine göre, Kudüs’ün nihai statüsünün barış görüşmelerinin ileriki aşamalarında ele alınması gerekiyordu.

İsrail’in 1967'deki işgalinden sonra Doğu Kudüs'te yasadışı Yahudi yerleşim birimleri oluşturuldu. Mevcut durumda 200 bin dolayında Yahudi, işgal edilen alanlara yerleştilmiş bulunuyor. Uluslararası hukuk, Yahudi kolonilerini yasadışı olarak kabul ediyor.