Bağdat havalimanındaki yangınla ilgili üç yetkili görevden alındı

Bağdat uluslararası hava limanında üç gün içerisinde ikinci kez yangın çıkması üzerine Başbakan Muhammed Şia El Sudani, üç havaalanı yetkilisini görevden aldı.

Perşembe sabahı erken saatlerdeki yangın, “Ninive” terminali VIP salonu ve çok sayıda hava taşıyıcı ofisini etkiledi.

Başbakan Muhammed Şia El Sudani, yangının çıkış nedenini öğrenmek için başlatılan soruşturmayı yerinde izlemek için havaalanına gitti.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Sivil Savunma ekipleri iki kattan oluşan “Ninive” terminalinde sabah erken saatlerde başlayan yangını söndürmeyi başardı.

Yangında herhangi bir yaralanma olmadığı belirtildi. Salı günü de havalimanının bir bölümünde yangın çıkmış, üç kişi hafif yaralanmıştı.

Başbakan El Sudani, havaalanı müdürü, güvenlik sorumlusu ve sivil havacılık idaresi müdürünü görevden aldı.

 Havalanı güvenlik kurallarının gözden geçirilmesini isteyen El Sudani, soruşturmacıları tekrarlanan yangının gerçek nedenlerini ortaya çıkarmaya çağırdı.

1980’li yıllarda Irak diktatörü Saddam Hüseyin döneminde açılışı yapılan havalimanı, bugüne kadar büyük bir renovasyon çalışmasından geçirilmedi.

Irak’ta hemen her alanda güvenlik kurallarına çok az riayet ediliyor. Kötü bir alt yapıya sahip ülkede trajediler sıklıkla yaşanıyor