Yarın Strasbourg'da yapılacak Öcalan'a özgürlük mitingine çağrı

Strasburg’daki Avrupa Konseyi (AK) binası önünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için düzenlenen oturma eylemi büyük coşkuyla devam ederken, eylem tertip komitesinden yarınki kitlesel kapanış mitingine katılım çağrısı yapıldı.

Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) ile Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) tarafından düzenlenen eylemin tertip komitesinden yapılan çağrıda, yarın saat 13.00’de Strasbourg’da yapılacak olan mitinge yoğun katılım gösterilmesi çağrısı yapıldı.

AK önünde Pazartesi gününden bu yana devam eden Öcalan’a özgürlük oturma eyleminin devam ettiği belirtilen çağrıda, eyleme çok sayıda kurum, şahsiyet ve örgütün destek verdiği belirtildi.

Yoğun ilgi gören eylemin yarın bir mitingle sonlandırılacağı kaydedilen çağrı metninde, şöyle denildi: “KCDK-E ve TJK-E tarafından 9 ekim günü başlatılan oturma eylemi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlük talebiyle devam ediyor. Çok coşkulu ve geniş katılımlı geçen eylem son günü 13 ekim Cuma günü bir mitingle sonlandırılacak.

ÇOK SAYIDA KURUM, ÖRGÜT VE ŞAHSİYET DESTEK VERDİ

Oturma eylemine onlarca şahsiyet, kurum ve örgüt ziyaret ederek destek verdi. Eylem nöbet eyleminin de bulunduğu Avrupa Konseyi’nin olduğu alanda düzenleniyor. Halayların, marşların, siyasi tartışmaların dolu dolu geçtiği eylem çevre ülkelerden gelen Kürdistanlıların ziyaret alanına dönüştü. Yabancı basın ve dostlar yoğun ilgi göstermektedir.”

Eyleme Almanya, İsviçre ve Fransa’dan eylemcilerin katıldığı bilgisi verilen metinde, devamla şöyle denildi: “Oturma eylemine Almanya, İsviçre ve Fransa şehrinden eylemciler katıldı. Eylem şu ana kadar 150 kişiyle devam etmektedir. Eyleme KCDK-E ile TJK-E’nin bünyesindeki meclis ve bileşenleri aktif yer alıyor.”

‘KAMPANYAYI AKTİF BİR ŞEKİLDE KATILARAK BÜYÜTME’ ÇAĞRISI

Öcalan’ın özgürlüğü için başlayan eylem dalgasının giderek daha sonuç alıcı olmaya başladığı vurgulanan çağrı metninde, kampanyanın büyütülmesi çağrısı yapıldı.

Eylem komitesinin çağrı metninin devamında şu ifadelere yer verildi: “Önderliğin özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür şiarıyla başlayan eylem dalgası halkımızın sahiplenmesiyle sonuç almaya başlıyor. Bu nedenle önderliğin özgürlüğü kampanyasına aktif bir şekilde her ülkede ve alanda katılarak büyütmemiz gerekiyor.”

YARINKİ BÜYÜK MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI

Tertip komitesinin çağrısında, yarın saat 13.00’de AK önünde düzenlenecek olan kitlesel mitinge yoğun katılım gösterilmesi istendi. Çağrı metni şöyle sonlandırıldı: “KCDK-E ve TJK-E olarak tüm meclislerimizi, yurtsever halkımızı, devrimci, demokrat ve aydınları bu özgürlük şiarımızı daha gür bir şekilde haykırmaya çağırıyoruz. 13 Ekim Cuma günü saat 13.00’de başlayacak olan mitinge başta Strasburg olmak üzere Almanya ve İsviçre`deki yakın şehirlerde yaşayan halkımızı ve dostlarımızı katılmaya davet ediyoruz. Önder APO’nun özgürlüğü, özgürlüğümüzdür şiarıyla mitinge coşkuyla katılalım.”

Mitingin yapılacağı saat ve adresi şöyle:

Tarih: 13 Ekim 2017 Cuma günü / Saat: 13.00

Adres: Avenue de l'Europa Strasburg, Avrupa Konseyi binasının karşısı.