MİT ajanı Yazgan, Bremen'de JİTEM’ci Ağar ile görüştü

MİT ile çalıştığı için görevden alınan Türk kökenli Alman başkomiser Döndü Yazgan'ın geçtiğimiz günlerde Bremen kentinde JİTEM’ci Abdullah Ağar ile görüştüğü ortaya çıktı.

Geçtiğimiz pazar günü "Welt am Sonntag" gazetesi, Hessen Eyaleti'nde görev yapan Türk kökenli birbaşkomiserin Almanya'daki MİT ajanlarıyla sıkça görüştüğünü ve söz konusu polis memuru hakkında soruşturma açıldığını bildirmişti. ANF önceki gün bu komiserin Döndü Yazgan olduğunu ve en son Wiesbaden kentinde "uyum polisi" bölümünde görev yaptığını abonelerine duyurmuştu.

Yazgan'ın kimliğinin deşifre edilmesinden ve "Welt am Sonntag" gazetesinin ona ilişkin soruşturma haberini yayınlamasından bir hafta önce, Türk devletinin tanınmış özel harekatçılarından JİTEM’ci Abdullah Ağar ile bir araya geldiği öğrenildi.

Yazgan ve Ağar arasındaki söz konusu görüşme 22 Temmuz cumartesi günü saat 18.00 ile 20.00 arasında Almanya'nın Bremen kentinde gerçekleşti. ANF'ye bilgi veren Bremen'deki bazı kaynaklar, görüşmeye Yazgan'ın iki çocukla katıldığını ve Ağar'ın kendisine "Hiç üzülmeyin, siz bizim için muhteşem birisiniz. Çok önemli işler başardınız" dediğini aktardı.

Ağar'ın Almanya'ya hangi amaçla geldiği merak edilirken, 24 Temmuz günü ise RT'nin Almanca bölümüne konuşması dikkat çekmişti. Abdullah Ağar ile röportaj yapan isim ise RT'nin Berlin'deki AKP'li muhabiri Ali Özkök'tü.

Türkiye'de "güvenlik uzmanı" olarak kendisini tanıtan Abdullah Ağar, uzun yıllar Kürdistan'da JİTEM ve özel harekat elemanı olarak görev yapmıştı. Ağar, en son Şırnak'ta HPG gerillaları tarafından düşürülen helikopterde ölen Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın ekibinde olduğunu bizzat paylaştığı fotoğrafla açıklamıştı.

"YAZGAN'A SAVUNMA İÇİN SÜRE VERİLDİ" İDDİASI

Bu arada ANF'nin haberinin ardından AKP'ye yakın "ehemedya" adlı internet sitesi, Türk kökenli Alman başkomiser Döndü Yazgan'a "kendini aklayacak belgeler sunması" karşılığında tekrar soruşturmaya alınıp, güvenlik soruşturmasından sonra tekrar göreve dönebileceğini yazdı. Yazgan'ın lehine hazırlanan bir rapora atıfta bulunan internet sitesinin şu bilgileri dikkat çekti:

"Rapor D.Y.'nin lehine, D.Y.'nin göç ve yabancılardan sorumlu memur olduğu için konsoloslukla görüşmesinin doğal olduğu belirtiliyor. Görüştüğü kişilerle de bu sebepten dolayı görüşmüş olabileceği yazılmış. Diğer rapora, yani Hessen eyaletinin iç istihbaratının sunduğu gizli belgelere göre D.Y. ajanlıkla suçlanıyor.’’

DÖNDÜ YAZGAN SIK SIK ANKARA'YA GİDİYORDU

Alman emniyet müdürlüğünde uzun yıllardır görev yapan Türk kökenli başkomiser Döndü Yazgan'ın Ankara'ya sık sık yaptığı ziyaretler ise dikkat çekiyordu. Türk basınının arşivinde yer alan haberlere göre, Yazgan, son 10 yılda neredeyse ortalama yılda iki kez Ankara'ya gitti.

Hürriyet gazetesinin 6 Nisan 2006 tarihli sayısında Yazgan'ın ziyareti şöyle aktarılıyordu: "Almanya Kriminal Polis Birimi görevlisi Türk kadın komiser Döndü Yazgan, Türk polisinin suç ve suçlu ile mücadeledeki yöntemlerini öğrenmek için araştırma yapmak üzere Ankara’ya geldi."

DİTİB VE KONSOLOSLUĞUN HAS ELEMANIYDI!

Wiesbaden Polisi Uyum Sorumlusu olan Döndü Yazgan'ın son yıllarda AKP rejimiyle kurduğu sıkı ilişkiler dikkat çekiyordu. Döndü, Erdoğan rejiminin Almanya'daki kuruluşları olan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ve DİTİB'in has elemanıydı.

Başkomiser Yazgan, Türk ve Alman güvenlik birimlerinin yürüttüğü ortak çalışmalarda da "köprü rolünü" oynuyordu. En son Aralık 2016'da Mainz ve Wiesbaden kenti emniyet müdürlüklerinin Türk polisleriyle yürüttüğü ortak çalışma Döndü'nün öncülüğünde gerçekleşti.

9 Aralık 2016 günü Mainz kentinde onun moderatörlüğünü yaptığı “Güvenlik için birliktelik” adlı çalıştaya Türkiye’den Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkan Yardımcısı İlyas Özgentürk, Asayiş Şubesi Genel Başkan Yardımcısı Raşit Poyraz, Siirt Toplum Destekli Polis Teşkilat Müdürü Mustafa Durmaz ve Çankaya İlçe Emniyet Müdürü Rüstem Özbek katıldı.

Ankara doğumlu olan ve küçük yaşlarda Almanya'ya gelen Döndü Yazgan'ın polislik kariyeri 1994 yılında başladı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Türkiye'den emniyet birimlerini Almanya'ya davet etmesinin ardından Alman istihbaratı Yazgan hakkında genişletilmiş güvenlik soruşturması başlattı. Soruşturmanın ardından hazırlanan raporda Yazgan'ın Almanya'daki MİT ajanlarıyla ilişkisine dikkat çekiliyordu.