Komalên Ciwan, gençleri kesintisiz eyleme çağırdı

Komalên Ciwan Koordinasyonu, HDP’li belediyelere el koyan “faşist rejime” karşı gençleri kesintisiz eyleme çağırdı.

Yazılı bir açıklama yapan gençlik hareketi Komalên Ciwan, düşmanlığın artık sadece Kürt halkının kazanımlarına karşı değil, “Türkiye halklarının kazanımlarına karşı da bir saldırı ve düşmanlık” olduğunu belirtti.

Komalên Ciwan, “Faşizm artık sadece Kürdistan halklarının bir sorunu olmaktan çıkmış bir bütün Türkiye halklarının da bir sorunu haline gelmiştir” dedi.

Açıklamada, AKP rejiminin 19 Ağustos’ta Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerini gasp etmesinin “Kürdistan halkına düşmanlığın ne kadar derin olduğunu gösterdiğini” belirtti.

Açıklamada devamla şunlar yer aldı: “Kürdistan halkıya hiçbir ilgisi olmayan işgal valilerinin atanması Ortaçağ uygulamalarını aratmamaktadır. Merkezi otoritelerini bu işgal valilikleriyle korumak istemektedir. Fakat Kürdistan halkları bu işgal valiliklerini tanımayacaktır. Başta gençlik ve genç kadınlar olmak üzere bu işgal saldırılarına karşı her alanda en radikal şekilde tutumlarını sergilemelidir. Bizler gençlik olarak faşizm tarafından gasp edilen birkaç belediyenin derdinde değiliz. Belediyeler olmasa da halklarımız kendi yaşamlarını sürdürebilir. Kendilerini yönetebilir. Fakat belediyeler halkımız için bir semboldür. Halklarımızın iradesidir. Halklarımızın iradesi o belediyelerde saklıdır. Bunun için Belediyelerin gasp edilmesini böyle biliyor böyle okuyoruz. Bizler Kürdistan Gençlik Hareketi olarak herkesi halkımızın iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

“Kürdistan’da başlayan bu darbeye karşı sessiz kalmak bu darbeye onay vermek anlamına gelecektir” diyen Komalên Ciwan, şunları ifade etti: “Kürdistan’da yapılan bu darbelere karşı sessiz kalmak Türkiye’de yapılacak olan darbelere izin vermek anlamına gelecektir. Onun için başta bütün gençlik örgütleri ve genç kadınlar bu darbeye karşı oldukları her alanda seslerini yükseltmeli bulundukları her alanı bir eylem sahasına dönüştürmelidir. Hangi siyasi görüşten olursa olsun gençlik örgütlerinin bu faşist uygulamalara karşı ortak tutum almaları sosyalist olmanın gereğidir. Anti faşist olmanın gereğidir. Faşizme karşı ses çıkarmamak demek faşizmin güçlenmesi demektir. Çünkü faşizm en fazla toplumsal reflekslerin zayıfladığı yerde güçlenir. En fazla sessizliğin olduğu yerde saldırır. AKP-MHP faşizmine darbeyi ancak ve ancak birleşik örgütlü gençlik vurabilir.”

Komalên Ciwan şu çağrılarda bulundu: “Bir kere da çağrımız tüm gençlik örgütlerinedir. Başkalarına sıra gelmeden önce bu faşist rejime karşı herkesi sorumluluk almaya çağırıyoruz. Kürdistan’da ve Türkiye’de halkların başına bela olmuş faşist AKP-MHP rejiminin en zayıf olduğu bu dönemde öldürücü darbeyi vurmanın zamanı gelmiştir. Faşizmin son temsilcisi olan Erdoğan-Bahçeli-Perinçek ittifakına karşı gençliğin birleşik eylem gücüyle darbe vurmanın zamanı gelmiştir. Bizler Kürdistan Gençliği olarak bir daha bu topraklarda faşizmin yeşermesine izin vermeyeceğimizi belirtiyoruz. Onun için diyoruz ki Amed-Mêrdîn-Wan’ı savunmak demek İstanbul-Ankara-İzmir’i savunmak demektir. Bunun için gençliği kesintisiz eyleme çağırıyoruz. Kürdistan gençliği başta olmak üzere bütün gençlik kesimlerini belediyelere yapılan darbelere karşı alanlara çağırıyoruz.”