Britanya’da Göçmen İşçiler Sendikası kuruldu

Britanya’da Türkiyeli ve Kurdistanlı işçilerin haklarını savunmak amacıyla Göçmen İşçiler Sendikası kuruldu.

Türkiyeli ve Kurdistanlı emekçiler, bir grup işçi ve öğrenci bir araya gelerek, Türkiye’den Britanya’ya göçen işçilerin haklarını savunmak, adil bir ücret, daha iyi bir çalışma ortamı mücadelesine destek için Göçmen İşçiler Sendikası’nı kurdu. Göçmen İşçiler Sendikası göçmen işçilere dönük faaliyet yürüten “United Voices of The World” sendikasına bağlı olarak çalışmalarını sürdürecek. 

Sendikanın kuruluşunda, Londra iş gücü piyasasındaki sorunların tespitinde kilometre taşı niteliği taşıyan "Londra’da Hizmet Sektöründe Çalışan Türkiyeli Göçmenlerin Emek Piyasalarındaki Görünümü" isimli bilimsel çalışma önemli rol oynadı. Çalışmada, göçmen işçilerin güvencesiz işlerde düşük ücretlerle çalıştırıldığı, Britanya’da işçi sınıfının kazanımı olan en temel haklardan dahi yararlanamadıkları ve haklarının çoğundan haberdar olmadıkları ortaya çıktı. Bu verilerden yola çıkan Sendika, buna uygun bir çalışma yöntemi belirledi. 

Artan yaşam maliyetleri ve hüküm süren ekonomik krizin ortasında dayanışmaya duyulan acil ihtiyaca dikkat çeken Göçmen İşçiler Sendikası, anlamlı bir değişim yaratmak için seferberlik ve kolektif eylemin önemine dikkat çekiyor. 

ÜYELERE YASAL TEMSİL HAKKI SAĞLANACAK

İş gücü piyasasında adalet için mücadele etme konusunda güçlü bir kararlılığa sahip olan Sendika, göçmen işçilerin karşılaştığı zorlukları ele almayı ve herkes için daha iyi çalışma koşullarını teşvik etmeyi amaçlıyor. Patronların dışında tüm işçilerin üye olabileceği sendika, üyelerine hukuki destek sunacak. Sendikadan yapılan açıklamada, “Sendikamız haksız işten çıkarma, ayrımcılık veya ödenmeyen ücretler gibi durumlarda adli yardıma erişim konusunda destek sunacak, iş yeri ile yaşanan anlaşmazlıklarda yasal temsil hakkı sağlayacaktır” denildi.

Hukuki desteğin yanı sıra kültürel ve eğitsel etkinliklerin de düzenleneceği ifade edilen açıklamada, “Üyelerimizin yeni beceriler edinebilecekleri, eğitim alabilecekleri ve iş yerindeki haklarını öğrenebilecekleri destekleyici bir topluluk sağlayacağız. Ayrıca Türkçe, Kürtçe ve İngilizce dil dersleri de dahil olmak üzere çeşitli kültürel ve eğitsel etkinlikler düzenleyeceğiz” diye kaydedildi.

DAYANIŞMA, ÇOĞULCULUK SINIF MÜCADELESİ

Açıklamada, Göçmen İşçiler Sendikası'nın merkezinde dayanışma, cesaret, çoğulculuk ve sınıf mücadelesi olduğu belirtildi, hem göçmen hem de İngiliz işçilere bölünmeye, ayrımcılığa ve sömürüye karşı birleşme çağrısı yapıldı. 

Birlikte yürütülen mücadele ile sömürü zincirlerinin kırılabileceğini belirten sendika, tüm işçilere sendikaya üye olma çağrısında bulundu.

Sendika hakkında bilgi almak ve üye olmak için sendikanın web sitesi ziyaret edilebilir, dijital medya hesaplarından iletişime geçilebilir.

İnternet sitesi: https: //www.uvwunion.org.uk/en/göçmen-işciler-sendikasinin

Telofon: 07544494693 (Türkçe) – 07884553443 (Englisch)