İsveç’te birçok gazetede eş zamanlı ilan: Erdoğan’ın tuzağına düşmeyin!

Türk devletinin İsveç’e yönelik NATO şantajı ve muhaliflerin iade edilmesi dayatmasına karşı birçok büyük gazetede eş zamanlı bir ilan yayınlandı.

Aftonbladet, Expressen, Dagens Nyheter ve Svenska Dagbladet gazetelerinde yayınlanan ilan, İsveç’te tanınmış 17 kişinin imzasını taşıyor. Bunlar arasında yazar, yayıncı, oyunca ve gazeteciler var.

“Yayıncıları Erdoğan’a teslim etmeyin!” başlıklı ilanda, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade özgürlüğü konusundaki anlayışını İsveç’e ihratç etmeye çalıştığı tepkisi yer aldı.

İlan şöyle:

“İsveç ve Finlandiya’nın savunma ittifakı NATO’ya üyelik başvuruları ile birlikte, Türkiye Devlet Başkanı Erdoğan bir dizi şart ileri sürdü.

Şartlardan bir tanesi; Türkiye kökenli birçok İsveçli gazeteci, yazar ve yayıncının Türkiye’ye teslim edilmesi.

Türkiye’nin talebi bütün İsveç’te olduğu gibi, yayın ve ifade özgürlüğü için çalışan bizler açısından da haklı olarak endişe ve rahatsızlık yarattı.

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın demokrasiyi demonte ettiği ve Türkiye’de hukuk devletinin bir özlenen bir anı haline geldiği artık bir sır değildir. Erdoğan bütün yasama, yargı ve yürütme organlarını kendi elinde toplamıştır. Erdoğan, kendisi ile birlikte olmayan gazetecileri ve diğerlerini susturmakta ve hapishaneye atmaktadır. Bu tutumuna maruz kalanlar politikacı, yazar, şarkıcı, Youtuber olabilir. Bu liste daha da uzatılabilir. Erdoğan’ın keyfi yönetiminden en ağır biçimde mağdur olanlardan birisi, iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala’dır. Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu, Osman Kavala’nın hapsedilmesinin İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi hükümlerinin çiğnenmesi anlamına gelmesi nedeni ile, Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye’ye karşı bir yaptırım sürecini başlatma kararı almıştır. Bu bağlamda biz aynı zamanda, tanınmış gazetecilerden Can Dündar’a yönelik İstanbul’da, Erk Acarer’e yönelik Berlin’de ve Ahmet Dönmez’e yönelik Stockholm’de gerçekleştirilen saldırı ve suikast girişimlerini de hatırlatmak isteriz.

Kendi sınırlarından çok uzakta bulunan ve kendisini eleştirenleri susturmak isteyen bir rejime, İsveç hiçbir koşul altında, yayıncıları teslim edemez.

Bizler, Erdoğan’ın İsveç’te özgür olmak için sığınmış olan insanların kendisine teslim edilmesi konusundaki siyasi manevrasını, ifade özgürlüğü hakkındaki kendi anlayışını ülkemiz İsveç’e ihraç etmek girişimi olarak anlamaktayız.

İsveç’in NATO üyeliğine karşı veto hakkını istismar eden Erdoğan’ın tuzağına düşmemize izin vermeyin!

Düşünce ve ifade özgürlüğünü hiçbir koşulda pazarlık konusu yapmamalıyız!

Düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çıkın!

Kürt diline sahip çıkın!

Türkiye’deki baskılardan kaçmış olan yayıncıları teslim etmeyin!”

İmzacılar:

ROBERT ASCHBERG, Yayıncılar Kulübü Başkanı

KURDO BAKSI, Yazar

JESPER BENGTSSON, İsveç Pen Başkanı

ANDERS Q BJÖRKMAN, Svenska Dagbladet gazetesi Kültür Şefi Yardımcısı

HELENA GIERTTA, Journalisten Gazetesi Yazı İşleri Müdürü

GÖRAN GREIDER, Yazar, Kanaat Önderi ve Dala Demokraten Gazetesi Yazı İşleri Müdürü

ERIK HALKJAER, Sınırsız Gazeteciler Başkanı

ALEX HARIDI, İsveç Drama Oyuncuları Sendikası Başkanı

ULRIKA HYLLERT, Gazeteciler Sendikası Başkanı

LISA IRENIUS, Svenska Dagbladet Gazetesi Kültür Şefi

LISA NILSSON, Müzisyen/Artist

ÖZZ NUJEN, Oyuncu/Sanatçı

KARIN OLSSON, Expressen Gazetesi Yazı İşleri Müdür Yardımcısı ve Kültür Servisi Şefi

KARIN PETTERSON, Aftonbladet Gazetesi Kültür Servisi Şefi

AGNETA PLEIJEL, Yazar

GRETHE ROTTBÖLL, İsveç Yazarlar Birliği Başkanı

BJÖRN WIMAN, Dagens Nyheter Gazetesi Kültür Şefi