MLKP: Zafer Aydın yoldaş Til Temir cephesinde ölümsüzleşti

MLKP Kurdistan, "Zafer Aydın yoldaş Til Temir cephesinde ölümsüzleşti. Türk devleti ve katil sürülerine karşı mücadelemizde asla tereddüde düşmeyecek ve hesap sormaktan geri durmayacağız" dedi.

MLKP ŞEHİT AÇIKLAMA

Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) Kurdistan tarafından yapılan yazılı açıklamada "Zafer Aydın yoldaşımız, sömürgeci faşist Türk devletinin gerçekleştirdiği saldırılara karşı düzenlenen ve çok sayıda çetenin cezalandırıldığı misilleme eylemi esnasında ölümsüzleşti" denildi.

Açıklamada şunlar belirtildi:

"Rojava ve Medya Savunma Alanları’nda Dilşêr Rênas adını alan Zafer yoldaşımız, Şehit Alişêr Deniz Tugayı’nda komutan olarak görev alıyordu. Rojava devrim topraklarının Til Temir cephesinde, 7 Ağustos 2023 tarihinde Êrîşa köyündeki çetelere yönelik baskın eylemi esnasında fedai devrimciliğin çıtasını yükseltti. Eylem, 3 Ağustos’ta Qamişlo'da QSD güçlerine, 12 Haziran’da Kobanê’de doğrudan partimizi hedef alan SİHA saldırısında şehit düşen Yılmaz Behrareş yoldaşın intikamı olarak gerçekleştirilmişti.

Zafer yoldaşımız, 6 çete mensubunun cezalandırıldığı eylemin öncü saldırı kolunda yer aldı, yanındaki QSD’li yoldaşıyla birlikte düşman mevzilerinin üstüne kadar giderek, çetelere büyük bir bozgun yaşattı. İlk önce yakın mesafeden el bombasıyla hedef alınan çetelerden hesap sormak için güçlü vuruşlar gerçekleştirdi. Zafer yoldaşımız, eylem esnasında yaralandı ve ölümsüzleşti.
Kararlı, fedakâr ve düşman kiniyle yüklü Zafer yoldaşımız, devrimin feda bölüğünde yer almanın bilinciyle hareket etti, savaştı. Til Temir’de işgal edilmiş devrim topraklarımızda düşman noktalarına yönelik çok sayıda eylemin keşfini gerçekleştirdi, koordine etti ve bizzat içinde yer aldı. Son eyleminde de hesap sorma kararlılığıyla düşmanın üzerine koştu. Suruç’un, Hesekê’nin, Kobanê’nin, Qamişlo’nun hesabını sormak için, ölümsüzlere bağlılığın kararlılığı ve düşmana öfkenin cesaretiyle hedef aldı düşmanını. Onurlu ve alnı ak biçimde toprağa düştü, ölümsüzler kervanına katıldı.

2015 Nisan’ında partimiz ile tanışan Zafer yoldaş, katıldığı 1 Mayıs çalışmaları ile devrimci faaliyette yer almaya başlamıştı. Zafer yoldaşımız, faşist şeflik rejiminin besleyip büyüttüğü DAİŞ çetesinin 20 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirdiği Pirsus (Suruç) katliamında oradaydı. 33 yoldaşını kaybeden Zafer yoldaşımız da bu saldırıda yaralanmıştı. Zafer yoldaşımız, mücadele hayatının dönüm noktası olan katliamın ardından hesap sorma bilincini yüklenmişti.

Yoldaşımız, Parti üyeliğini geride kalan yıllarda bir onur nişanı olarak taşıdı. Türk bir ailenin çocuğu olarak büyüdü. Özgür, birleşik ve sosyalist bir Kurdistan için savaşmanın aynı zamanda kendi özgürlüğü için savaşmak olduğunun bilinciyle, Karadeniz’den yola çıkıp Rojava devrim topraklarına geçti. Burada aldığı eğitimlerin ardından, Kurdistan dağlarında bir gerilla olarak yer aldı. Yıllarca yer aldığı özgür Kurdistan dağlarında, Garê savaşına katıldı. Kaç kez ölümle burun buruna geldi. Ama, iradesi kırılmadı. Karamsarlığa kapılmadı. Bedeni yaralandı ama bilinci ve iradesi ışıldadı.

 Bir süre sonra, yeni işgal saldırılarına karşı devrimi savunmak için Rojava sahasına geçti. Şehit Alişer Deniz Tugayı’nda komünist bir savaşçı ve komutan olarak görev aldı. Kürtçe öğrendi. Arap savaşçılarla bağını güçlendirmek için Arapça öğrenmeye başladı. Yaşamda ve eylemde komutanlık görevlerine dört elle sarıldı. Düşmanın iç mevzilerine kadar sızma gerçekleştirilen eylemlerin ilk gönüllülerinden biri oldu her zaman. Tugayın şehit komutanları Serfîraz Nîdal ve Kemal Pîr’den devralınan sancağı onurla dalgalandırdı.

MLKP’nin çizgi devrimciliğine bağlı genç komutanlarından biri olarak ölümsüzleşti. Karadeniz’in soluğunu Kurdistan dağlarındaki direniş rüzgarlarıyla birleştirdi.

 Karadeniz’in emekçi halkına ve tüm asi çocuklarına sözümüzdür. Türkiye ve Kurdistan birleşik devrimi için, sınıfsız, sınırsız ve cins ayrımsız bir dünya için savaşacağız.  

Türkiye ve Kurdistan topraklarında yaşayan tüm halklarımıza çağrımızdır. Irkçılık ve şovenizm zehriyle halklarımızı birbirinden koparmaya çalışanlara geçit vermeyelim. Tüm ulus ve inançlardan başta gençler ve kadınlar olmak üzere tüm işçi ve emekçileri, kapitalizme, faşizme ve sömürgeciliğe karşı parti saflarında savaşmaya çağırıyoruz."