HPG’den Sara Tolhildan Goyî ve Rûken Zelal anısına eylemler

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), bir yıl önce Mersin’de fedai eylem gerçekleştiren Sara Tolhildan Goyî ve Rûken Zelal anısına 6 işgalcinin cezalandırıldığını bildirdi.

HPG-BİM yaptığı yazılı açıklamada “26 Eylül 2022 gecesi Mersin’de fedai eylem gerçekleştirerek düşman adeta sarsan ve yüreğine büyük bir korku salan Sara Tolhildan Goyî (Dilara Ürper) ve Rûken Zelal (Feremez Hisên) yoldaşlarımızı görkemli eylemlerinin yıl dönümde büyük bir saygı, sevgi, minnet ve bağlılıkla anıyoruz” dedi.

Açıklamada devamla şunlar ifade edildi: “Gerilladaki Apocu fedai ruhu metropollere taşırıp zirvede temsil ederek adını tarihe yazdıran iki fedai özgür Kürt kadını Sara ve Rûken, tüm halkımıza ve mücadelemize öncülük eden Çağdaş Zilanlar olarak adlarını tarihe yazdırdılar. Kurdistan Özgürlük Gerillaları olarak; Sara ve Rûkenler’in büyük duruşuna, fedai ruhuna, vuruş tarzına, taktik aklına, görkemli eylemi gerçekleştirme becerilerine ve hakiki yoldaşlığına erişmek ve layık olabilmek için daha fazla mücadele edeceğimizin sözünü veriyoruz.

Sara ve Rûken yoldaşlar anısına gerçekleştirilen eylemlerde; 6 işgalci cezalandırıldı, 2 işgalci de yaralandı.”

HPG-BİM, gerçekleştirilen gerilla eylemleri ve işgalci Türk ordusu tarafından yapılan saldırıların ayrıntılarını şöyle verdi:

1. Zap bölgesi;

— 23 Eylül’de Kurojahro Direniş Alanı’ndaki işgalciler sabotaj taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı.

2. Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

— 24 ve 25 Eylül’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler 14 kez ağır silahlar ile vurularak darbelendi. Bu eylemler YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

— 25 Eylül’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler 2 kez ağır silahlar ile vurularak darbelendi.

— 24 Eylül saat 16:00’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile hedeflenerek isabetli bir şekilde vuruldu. Hareketli timlerimizce gerçekleştirilen bu eylemde 3 işgalci cezalandırıldı, 2 işgalci yaralandı.

— 25 Eylül saat 19:45’te Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler harekete geçtiğinde suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı.

— 25 ve 26 Eylül’de Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler 2 kez orta otomatik silahlar ile vurularak darbelendi.

— 26 Eylül saat 02:20’de Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler harekete geçtiğinde suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı.

3. Metîna bölgesi;

— 24 Eylül saat 11:00’da Girê Ortê Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile vurularak darbelendi.

— 25 Eylül saat 14:30’da Girê Ortê Direniş Alanı’ndaki savaş tünellerini bombalayan işgalcilere ferdi ve orta otomatik silahlar ile müdahale edildi.

4. İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

— 24, 25 ve 26 Eylül’de Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi ile Metîna bölgesi saldırı helikopterleri ile bombalandı.

— Zap, Şehîd Delîl Batı Zap, Metîna ve Xakurkê bölgeleri toplarla bombalandı.”