Cenazesi kutuda teslim edilen şehit için yürüyüş

Cenazesi karton kutu içinde ailesine teslim edilen şehit Axîn Seydo için Hezex’te yürüyüş düzenlendi.

Colemêrg’e bağlı Kato Marînos bölgesinde 2018 yılında çıkan bir çatışmada şehit düşen YJA-STAR’lı Axîn Seydo'nun (Menfiyat Elçiçek) cenazesinin, ailesine 5 yıl aradan sonra karton bir kutu içinde teslim edilmesi protesto edildi.

Şirnex’in Hezex (İdil) ilçesinde MEBYA-DER öncülüğünde hastane kavşağında toplanan yüzlerce kişi, Axîn Seydo'nun ailesinin yaşadığı eve doğru yürüyüşe geçti.

HEDEP Şirnex milletvekilleri Newroz Uysal Aslan ile Mehmet Zeki İrmez’in de katıldığı yürüyüş sırasında sık sık “Axîn rûmeta me ye (Axîn onurumuzdur)” sloganı atıldı.

Aile evinin önüne ulaşılmasının ardından milletvekilleri ve MEBYA-DER yöneticileri, aileyi ziyaret etti.

'DEVLETİN KÜRT'E GÜCÜ YETMEYECEK'

Ziyaret sırasında konuşan HEDEP’li Newroz Uysal Aslan, cenazelere dönük bu yaklaşımın insanlık dışı olduğunu ifade etti, "Yıllardır bu şekilde ailelerimize geri adım attırmak istiyorlar. Ailelere yıllarca cenazeleri verilmiyor veya cenazeleri verilirken ya karton kutularda ya da çuvallarda veriyorlar. Halkın cenazelerinin bu uygulamalara maruz kalmasını kabul etmiyoruz. Bu devlet yıllardır dilimize, varlığımıza, kimliğimize saldırıyor. Bu düşmanlığından vazgeçmiyor. Ama onların bu zulmüne rağmen ailelerimiz boyun eğmiyor ve onların sözleri Kürt halkına güç veriyor, bu mücadeleye güç veriyor. Bizi tutuklayıp öldürerek bitiremeyecekler ve bu şekilde yok etmek istiyorlar ama buna güçleri yetmiyor. İnsanlık dışı ve ahlak dışı bu politikayla başarıya ulaşamayacaklar” dedi.

Ziyaret sırasında dualar okunup “Şehîd namirin” sloganı atıldı.