Efrin’de son 24 saatte en az 81 asker ve çete öldürüldü

QSD Basın Merkezi, Çağın Direnişi’nde son 24 saatte en az 81 Türk askeri ve çetesinin öldürüldüğünü, 6 askeri aracın da imha edildiğini açıkladı. İşgalci Türk ordusu dün akşam Mabata’nın Bedîna köyüne yönelik düzenlediği saldırıda 9 sivili katletti.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın Merkezi, işgalci Türk devleti ve bağlı terör gruplarının Efrîn’e yönelik işgal girişimi karşısında sergilenen Çağın Direnişi’nin son 24 saatlik savaş bilançosunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı ateşkes kararına rağmen, Türk devleti ve ona bağlı çete grupların, Efrîn’e yönelik barbarca saldırılarını sürdürdüğünü belirten QSD Basın Merkezi, QSD güçlerinin katliam tehditleri karşısında halkları korumak için öz savunma direnişinde bulunmak zorunda kaldığı vurgulandı. Bilanço açıklaması şu şekilde:

“EFRÎN KENT MERKEZİ

İşgalci Türk devleti ve çeteleri, halkı buradan göçertmek için savaş uçakları ve ellerindeki ağır silahlarla Efrîn kent merkezini aralıksız bombalamaktadır.

BILBILÊ

İşgalci Türk ordusu ve çeteleri bugün sabah saatlerinde Qirigolê köyü civarında ilerlemek istedi. Bu girişim güçlerimizin direnişiyle boşa çıkarıldı ve bölgede şiddetli çatışmalar yaşandı. Bu bölge işgalci orduya ait savaş uçakları ile bombalanmaktadır. Burada sabah saatlerinde yaşanan çatışmalarda 19 Türk asker ve çetesinin öldüğü tespit edilmiştir.

ŞIYÊ

Domîşa, Şiketka ve Maserkê köylerinde dünden bu yana güçlerimiz ve işgalci ordu ile çeteleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanmaktadır. İşgalci ordu bu bölgeyi savaş uçakları ile bombalamaktadır. Burada yaşanan şiddetli çatışmalarda 62 Türk askeri ve çetesi öldürülmüştür. Yine bölgede düzenlenen eylemlerde işgalci orduya ait 5 askeri araçta imha edilmiştir.

ŞÊRA

Güçlerimiz ile işgalci ordu arasında Meydana ve Basilê köylerinde şiddetli çatışmalar yaşanmaktadır. Bu bölge ayrıca savaş uçakları ve ağır silahlar ile aralıksız bombalanmaktadır.

Öte yandan çetelerin güçlerimizin noktasına göndermek üzere hazırladıkları bomba yüklü bir araç hedef alınmıştır. Hedef alınan aracın çetelerin ortasında patlamasıyla çok sayıda çete ölmüştür. Yine bölgede devam eden çatışmalarda Türk ordusuna ait zırhlı bir araç ile doçka yüklü başka bir araç ele geçirilmiştir.

MABETA

Bedîna köyünde yaşayan yurttaşların köylerine dönmek istediği esnada işgalci ordu ve çeteleri tarafından hedef alınmıştır. Saldırıda 9 sivil yurttaş şehit düşmüştür.

ŞÊRAWA

Sabah saatlerinden bu yana Şadiya ve Xezawiyê köylerinde güçlerimiz ve işgalci ordu arasında şiddetli çatışmalar yaşanmaktadır. Öte yandan Türk devletinin savaş uçakları ve ağır silahlarla Mesrasê köyüne yönelik bombardımanı da sürüyor.”