YPG savaşçıları: Halep’te ortak yaşam projesi kazandı

YPG savaşçıları çetelerden temizlenen Halep’te esas olarak kazananın Şêx Meqsud şahsında ortak ve yeni yaşam projesi olduğunu belirtti.

Halep YPG savaşçıları Azad Efrin, Nuri Heleb ve Ziyad Efrin 15 Şubat Uluslararası Komplo’yu kınarken, Kürt Halk Önderi Öcalan’ın komplocuları İmralı direnişiyle, fikir ve felsefesiyle yenilgiye uğrattığını belirtti.

6 YIL BOYUNCA EŞSİZ BİR DİRENİŞ ORTAYA KONULDU

Azad Efrin, Şêx Meqsûd ve Eşrefiyê mahallelerinde 6 yıl boyunca herkesin üzerine düşünden fazlasını yerine getirdiğini ve özgürlüğe ulaşmak için aralıksız bir direniş ortaya koyduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Rojava Devrim gerçeği üzerinden 6 yıl geçti. Bu zaman içerisinde birçok tarihi ve önemli adım atıldı. Şimdi öne çıkan adımlar uzun yılların ve uzun bir mücadele sürecinin ve özellikle de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın felsefe ve ideolojisinin bir ürünüdür.

Rojava Devrimi de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın tüm halklar için ortaya koyduğu fikir, felsefe ve ideoloji üzerinden büyüdü ve gelişti. Bu nedenle kimi devletler istedi, istiyor.

Halep Şêx Meqsud ve Eşrefiye de Rojava Devrimi’ni yok etmek isteyen güçlerin hedefi oldu. 6 yıl boyunca Suriye Ulusal Koalisyonuna (SUK) bağlı El Nusra, Sultan Murat Tugayı, Liwa 99, Feyleq Şam, Feyleq 16, Fatih Sultan Mehmet Taburları, Ebu Emara Taburları, Nurettin Zenki Taburu, Cephet El Şami, Ceyş El İslam, Liwa Tehrir, Suriye Türkmen Cephesi, Cephet İslami gibi çete gruplarının saldırılarına maruz kaldı.

YPG/YPJ güçleri 6 yıl boyunca, çete kuşatması ve ambargosu altında olan Şêx Meqsud ve Eşrefiyê mahallelerini canı pahasına korudu. Direnişini Kasım 2016’da zafere ulaştırdı. Halep’in doğusunda El Nusra, Ehrar El Şam, Sultan Murat Tugayı gibi çete grublarının işgali altında olan bölgelere yönelik özgürleştirme operasyonları düzenleyerek çete gruplarını Halep’in doğu mahallerinden söküp attı.”

Komplocuların ve komploda rol alan, zemin sunan tüm güçleri kınayan Efrin, “Bedenlerini ateşe vererek Önderlik etrafında ateşten bir çember oluşturan devrimci şehitleri saygıyla anıyorum.

Sonuna dek o arkadaşların takipçileri olacağız, hedeflerini gerçekleştirmek için sonuna dek savaşacağız. Emperyalist güçler Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmek için müdahale ettiklerinde ilk olarak Kürt Halk Önderi’ne yöneldiler. Çünkü Önderlik Ortadoğu’da oynanan tüm kirli oyunlar ve sömürgeci hesapların önündeki en büyük engeldi.

Önderlik esir alınarak Kürtlerin özgürlük mücadelesinin tasfiye edilebileceği düşünüldü. Ancak tam aksine Önderlik esir alındığında Kürdistan’ın dört parçasında ve birçok ülkede büyük serhildanlarla Önderlik sahiplenildi.

Bizler de kendini halkı için feda eden, çocukluğundan bu yana Kürt halkının özgürlüğü için çok büyük emekler sarf eden Önderliğin, emek ve çabalarına layık olabilmek için mücadelemiz ile komploculardan hesap soracağız” dedi.

‘HALKLARIN İRADESİ TESLİM ALINMAK İSTENDİ’

YPG savaşçısı Nuri Heleb ise bölge üzerinde sürekli olarak kirli plan ve projelerin güncellenerek devreye sokulduğuna dikkat çekti.

Kürt halkına karşı yapılan komplo planlarının her zaman bir şekilde de olsa ortaya çıktığını kaydeden Nuri Heleb, “Şêx Meqsud ve Eşrefiye mahallelerinde halklarımızın savunmasını üstlenerek halkımızı canımız pahasına koruduk. Ve bunu büyük ölçüde başardık.

Halep’in tümünün yakılıp, yıkıldığı ve talan edildiği bir dönemde Kürt, Arap, Türkmen, Süryani, Ermeni halk ve inanç toplulukları YPG/YPJ güçlerine destek vererek yaşam alanlarını korudu. Halkımız Şêx Meqsud ve Eşrefiye gibi alanlarda savaştan kaçan Halepliler için seferber oldu. Evini, battaniyesini, yemeğini ve suyunu paylaştı” dedi.

Güvenli ve yaşanabilir bir alan haline gelen Şêx Meqsud ve Eşrefiye’de ve YPJ/YPG denetimindeki diğer alanlarda binlerce insanın yeniden yaşama döndüğünü hatırlatan Nuri Heleb de şunları dile getirdi: “Halkımız hiçbir saldırıya boyun eğmedi. YPG/YPJ savaşçıları ile omuz omuza çetelere karşı eşsiz bir direniş ortaya koydu. Diz çökmedi ve direndi. Ve sonunda kazanan halklarımız oldu. Diz çöken Türk devleti ve SUK çeteleri oldu. Halkımız özgür alanlarda yaşamlarına huzur, refah ve güven içinde devam ediyor.

Halep, iradesi kırılmak ve teslim alınmak istenen halklarımızın örgütlülüğünü geliştirdi. Bunu sadece askeri olarak değil, siyasal olarak da gerçekleştirdi.”

Demokratik Federal Sistem’in ev ev, sokak sokak, mahalle mahalle inşa edildiğini, komün yaşamının pratiğe döküldüğünü kaydeden Heleb kimilerinin gelişen bu duruma paralel olarak bölgeye yönelik yeni kirli plan ve projelerini devreye koyduğunu hatırlattı.

“Bu durum sömürgeci devletler demokratik ulus projesinden ve demokrasiden korktuğunu ve Suriye’de çözüm gibi bir niyetlerinin olmadığını ortaya koyuyor” diyen Heleb, bölgede yürütülen savaşın aslında iki ideoloji arasındaki savaş olduğunu vurguladı.

Heleb, “Egemenler kapitalist moderniteyi egemen kılmak isterken, ezilen halkların ise Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ortaya koyduğu demokratik ulus felsefesini egemen kılmak istiyor” dedi.

‘DEMOKRATİK SURİYE DEVRİMİNE ÖNCÜLÜK EDİYORUZ’

YPG savaşçısı Ziyad Efrin ise, Kürt halkının değil tüm Suriye halklarının 19 Temmuz Rojava Devrimi’ni sahiplendiği ifade ederek, Şêx Meqsud ve Eşrefiye mahallelerinde tüm halk ve inanç topluluklarının özgürlük, adalet ve eşitlik temelinde bir araya geldiğine dikkat çekti.

Rojava Devrimi’nin ve YPG/YPJ savaşçılarının, Demokratik Suriye Devrimi’ne öncülük ettiğini ifade eden Efrin, Şêx Meqsud mahallesi şahsında Kürt halkını ve Özgürlük Hareketi’ni boğmaya ve tasfiye etmeye yönelik tüm planların boşa çıkarıldığını söyledi.

Efrin, tüm yok etme saldırılarılarına rağmen direnişle Devrim’in daha da büyüdüğünü, sadece Kürtlerin değil, Arapların, Süryanilerin, Türkmenlerin hatta tüm dünya halklarının devrimi haline geldiğini kaydetti. Efrin, dünyanın farklı haklarından devrimcilerin bugün Rojava Devrimi’ne destek sunmak için YPG/YPJ saflarında yer aldığını ve bu insanlık savaşında karınca misali devrime katkı sunduğunu söyledi.

Efrin son olarak her zaman Suriye devrimine öncülük eden Rojava Devrimi’nin korunması için mücadelelerini yükselteceklerini belirterek, tüm Kürt gençlerine ve dünya halklarına Rojava Devrimi’ne sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

2011 yılında başlayan savaşın ardından Halep’in hemen hemen herkes için çok önemli ve stratejik bir bölge haline geldiğini belirten YPG savaşçısı Azad Efrin, başta Kürt halkı olmak üzere tüm Suriye halklarının, Halep’te YPG/YPJ çatısı altında birleşerek mevcut savaşın durumundan kendisini korumaya ve savaşı kendi bölgelerinden uzak tutmaya çalıştığını kaydetti.