Veli Encü: ‘Roboski Anıtı’ neden kaldırıldı?

Roboski –Der Başkanı Veli Encü: Roboski’nin katilleri ellerindeki kanı silmeden 34’ler için yapılan anıtın olduğu yere geri döndüler.

28 Aralık 2011 tarihinde Türk ordusuna ait savaş uçaklarının bombardımanında yaşamını yitiren 34 Roboskili için adalet arayışı amacıyla 2013 yılında kurulan Roboski için Adalet Yeryüzü için Barış Derneği (Roboski-Der) son KHK ile kapatıldı.

Katliamın üzerinden geçen 5 yıla rağmen failler bulunamadığı gibi ailelere de onlarca dava açılıp, hak arayışları engellendi.

Yaşamını yitirenlerin anısına yapılan Amed’in Kayapınar ilçesindeki Roboski Anıt’ı da polisler tarafından sökülerek isimlerin olduğu tabelalarda kırıldı.

Konuya ilişkin ANF’ye konuşan Roboski-Der Başkanı Veli Encü, Roboskili ailelere karşı devletin tahammülsüzlüğünün her geçen gün daha fazla ortaya çıktığını ifade ederek, “Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, ‘yatıp kalkıl Uludere diyorsunuz’ diyerek konunun gündemde bile olmasından rahatsızdı. Acımızın üzerine daha da acı kattılar; daha da arttırmak için elinden gelen her şeyi yaptılar. Bütün bunlara bakınca kabahatlerini örtüp, olayın hatırlanmaması için ellerinden geleni yaptılar. Darbe girişimi sonrası Enerji Bakanı Berat Albayrak, katliamın ‘FETÖ örgütü tarafından yapıldığını ve yargı yolunun açılacağını’ söyledi. Ama biz katliamın 5. yıl dönümünde gözaltına alındık ve anmanın yapılması engellenmeye çalışıldı. Nereden baksanız tutarsızlık. Samimiyetsizce davranıp, samimiyetsizce işler yapıyorlar” diye konuştu.

‘ANIT KALDIRILINCA UNUTACAĞIZ ZANNEDİYORLAR’

Roboski Anıtı’nın kayyım tarafından kaldırılmasının aileleri çok derinden üzdüğünü dile getiren Encü, şöyle devam etti: “Basından öğrendik biz de. Buradaki ailelerin acısını daha da arttırdı bu yaşanan. Artık şaşırmıyoruz gerçi yaşananlara. ‘Roboski Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak’ sözü dönemin Başbakan’ı Erdoğan’a ait. Bir yandan bunu söylerken diğer yandan da konuyu kamuoyunun gündeminden düşürmek için böyle yolları deniyorlar. Yıkılan anıtın fotoğraflarına baktığımızda isimlerin yazılı olduğu tabelalar paramparça edildiğini gördük. Bu anıt olmazsa sanki biz yaşananlar unutacağız sanıyorlar; ama yanılıyorlar. ”

‘ACIMIZA ACI KATMAYIN’

“Yaşanan acı ve izleri hafızalardan nasıl silecekseniz” diye soran Veli Encü, heykeli kaldırıp, dernekleri kapatarak adalet mücadelesini engelleyemeyeceklerini vurguladı. Encü, “5 yıldır söyledikleri her şey boş. Biz yaşananlara şaşırmıyoruz artık. Buna da alıştık. Sonuna kadar verdiğimiz mücadeleyi sürdüreceğiz. Samimi olsunlar. Katliamı ‘FETÖ’ciler yaptı’ dediniz o zaman niye bu kadar tahammülsüzsünüz? Anıtı’da onlar mı söktü? Aileler olarak artık acımıza acı katmasınlar. Roboski’nin katilleri ellerindeki kanı silmeden 34’lerin anısına yapılan anıtın olduğu yere geri döndüler” şeklinde belirtti.