Van halkı büyük mitinge hazır

Van’da 14 Nisan’da yapılacak referandum mitingine ilişkin çalışmalar sürüyor. HDP ve DBP Van İl Örgütleri Van halkını Newroz ruhuyla referandum mitingine davet etti.

Van’da 14 Nisan’da düzenlenecek olan referandum mitingine yönelik hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. On binlerce kişinin katılması beklenen mitinge ilişkin HDP İl binasında düzenlenen basın toplantısına HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, DBP Van İl Eş Başkanı Ahmet Aygün, HDP Van İl Eş Başkanları Yakup Ataş, Gülistan Orhan ile HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan katıldı.

Basın toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, referandum nedeniyle son bir ay içinde yoğun bir kampanya yürüttüklerini kaydetti. “Türkiye ve Kürdistan’da ulaşmadığımız mahalle, köy, sokak kalmadı” diyerek konuşmasını sürdüren Yıldırım, “Bu süreçte hedeflerimizi kamuoyumuzla ve halkımızla paylaştık. Mesajlarımızı güçlü bir biçimde verdik. Şimdi 2 final mitingimiz var. Biri 14 Nisan Van, diğeri de 15 Nisan Amed mitingi olacak. Halkımıza asıl mesajlarımızı en güçlü bir biçimde bu mitinglerde vereceğiz” dedi.

Mitinge HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, DTK Eş Başkanı Leyla Güven ile HDK Eş Başkanı Onur Hamzaoğlu’nun katılacağını açıklayan Yıldırım, “Tüm demokratik kurumlarımızın temsilcileri Van mitingimizde bulunacak. Saat 11.00’da Musa Anter Parkında mitingimiz olacak. Cuma namazının bitimiyle mitingimiz başlayacak. Hemen hemen tüm alanlara duyurumuzu yaptık. Teknik hazırlıklarımız yüzde 90 tamamlanmış olacak. Güvenlik ve benzeri hazırlıklarımız tamamlandı ve biz bugün bu basın toplantısı vesilesiyle Van haklına çağrımızı yinelemek istiyoruz. 14 Nisan’daki mitingimizde Kürdistan alanının referandum sonucu ilan edeceğiz. Mitingimize gelmek isteyen tüm halkımız için ilçe ve uzak mahallelerde araçlarımız olacak.”