‘Türkiye’nin kanlı bir ülke olmaması için ‘HAYIR’

Görevinden uzaklaştırılan edebiyat öğretmeni Atiye Okay, Türkiye’nin kanlı bir Arap baharına dönmemesi için herkesin 16 Nisan’daki referandumda ‘’hayır’’ demesi gerektiğini belirtti.

 

Görevinden uzaklaştırılan edebiyat öğretmeni Atiye Okay, Türkiye ve Kürdistan halklarının 16 Nisan’daki referandumunda neden ‘’hayır’’ demesi gerektiğini ajansımızla paylaştı. Oktay, ‘’21’inci yüzyılda demokratik bir ülkede beraber yaşamak istiyoruz. Fakat bazıları bizi Mısır, Libya, Irak  ve Yemen gibi tek kişilik rejimlere götürmek istiyor. Biz hiçbir zaman tek kişilik bir rejim kabul etmeyeceğiz ve kadınlar olarak ‘hayır’ diyeceğiz” dedi.

‘KENDİ SUÇLARINI ÖRTBAS ETMEK İSTİYORLAR’

Atiye Okay, Türkiye’nin kanlı bir bahar yaşamaması için referandumda ‘’hayır’’ oyu kullanacağını belirterek şunları dile getirdi: “Hayır dememiz için bir çok neden var. Çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği önemlidir. Arap Baharı’nın gerçekleştiği ülkelerde halk tek kişilik rejimlere başkaldırdı. Fakat Arap Baharı kanlı bahara döndü. Türkiye’nin kanlı bir bahara dönmesini istemiyoruz. Fakat Türkiye’de birçok insanlık suçu işlendi. Bu referandumla da kendi suçlarını meşrulaştırmak istiyorlar. Tüm Türkiye halkı, özellikle kadınlar bu sisteme karşı çıkmalıdırlar.”

‘ERDOĞAN’IN PEŞİNDE KOŞUYORLAR’

Atiye Okay, AKP’ye oy veren vatandaşların da bu referandumda ‘’hayır’’ oyu kullanmaları gerektiğini söyledi.  Okay, ‘’AKP’ye oy vermiş kardeşlerimiz, bacılarımız iyi düşünsünler. Oylarını ‘’hayır’’ için kullanmalılar. Türkiye’deki bir olumsuzluk, etkisini Irak ve Suriye’de de gösterir. Örneğin; sırf Esad Alevi olduğu için ‘biz orda namaz kılacağız’ diye binlerce insan Suriye’de öldürüldü. Türkiye de buraya müdahale etti ve binlerce insanın kanında elleri var. Hala Erdoğan’ın hayali ve stratejileri peşinde koşuyorlar. Yeter artık bu ülkeye yazık. Bir tarafta Erdoğan’ın talimatıyla Kürdistan ve Türkiye’de mitingler yasaklanıyor diğer taraftan hiç utanmadan Almanya, Hollanda ve Avusturya’da miting yapmak istiyorlar. Bu nasıl bir adalet, hukuk ve insan yaklaşımıdır! Siz kendi ülkenizi bir hapishaneye çevirmişsiniz dışarıda da propaganda yapmak istiyorsunuz” ifadelerini kullandı.

‘FAŞİZME HAYIR DEYİN’

Okay, bütün kadınlara ‘’hayır’’ oyu kullanmaları için çağrıda bulundu: “Türkiye’de büyük bir baskı var. Özellikle de kadınlar üzerinde büyük bir baskı var. Bütün yaşam hakları ellerinden alınıyor. Daha 10 gün önce ben, polisler tarafından gözaltına alındım. Hiçbir suçum olmamasına rağmen. Türkiye’de demokrasi ve barışın gerçekleşmesi için her zaman mücadele edeceğim. 28 yıldır bu ülkeye hizmet ediyorum, barış içinde yaşamak istiyorum. Herkes aklını başına almalı, ekonomik ve siyasi krize ‘’hayır’’ demelidir. Çünkü AKP-MHP faşist ittifakının ortaya koyduğu anayasa, 12 Eylül faşist anayasasından daha faşisttir. Faşizme ‘hayır’ demeliyiz.”