Lice Davası'nın 9'uncu duruşması görüldü

Lice Davası'nın 9'uncu duruşması İzmir'de görülmeye devam etti.

Amed'in Lice ilçesinde 1993 yılında dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan katliamla ilgili davanın 9’uncu duruşması İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sanıklardan hiçbiri katılmazken, sanık avukatları ve müşteki avukatları ile Amed Baro Başkanı Ahmet Özmen ve baro avukatları duruşmada hazır bulundu.

'SADECE GÜVENLİK GÜÇLERİNİ GÖRDÜM'

O dönem Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı bünyesinde Binbaşı olarak Harekat ve Asayiş Şube Müdürlüğü'nde görevli olan tanık Mustafa İhsan Batı SEGBİS yöntemi ile dinlendi. Tanık Batı, Amed'den Bahtiyar Aydın ile aynı helikopterde sabah saatlerinde Lice'ye geldiklerini, Aydın'ın operasyonu sevk ve idare ettiğini söyledi. Lice'ye ulaştıklarında ilçede çatışma olmadığını kaydeden Batı, ilçeye gidiş amaçlarının güney bölgesinde yapılacak operasyonun Bahtiyar Aydın tarafından idare edilmesi olduğunu söyledi.

Batı, kendilerine bir polis aracına ateş açıldığının söylenmesinden kısa bir süre sonra bölge komutanlığının dört bir tarafına ateş açıldığını belirterek, olayın uzun süre devam ettiğini, ateş edilen yerlere bölge komutanlığından karşılık verildiğini söyledi. Bahtiyar Aydın'ın çatışmada vurulduğunu, kendisinin vurulduğu esnada yanında olduğunu söyleyen Batı, 'güvenlik güçleri' dışında silahlı kimse görmediğini kaydetti.

JİTEM'İ AKLAMAYA ÇALIŞTI

Bölge komutanlığının bulunduğu askeri alan dışından ateş eden kimsenin olup olmadığını görmediğini belirten Batı, silah seslerinden dolayı ateş edenlerin PKK'liler olduğunu varsaydıklarını ifade etti. Bahtiyar Aydın'ın kuzey yönünden gelen bir mermi ile vurulduğunu kaydetti. Aydın'ın JİTEM tarafından vurulduğunu basından duyduğunu söyleyen Batı, bunun doğru olduğuna inanmadığını söylemekten de geri durmadı.

Kendisine Amed-Lice arasındaki mesafe sorulan Batı'nın bulunduğu odada arkasını dönerek, eski asker olan avukatı Mecit Korkut'a sorması salondakilerin tepkisine neden oldu. Tepkiler üzerine avukatın ismi tutanaklara geçirilirken, Batı Korkut'un kendi avukatı olmadığını iddia etti. Bunun üzerine Korkut, Batı'nın yanından çıkarıldı.

Aydın'ı vurulduktan sonra hastaneye götürdüklerini söyleyen Batı, Eşref Hatipoğlu'nun bundan nasıl haberi olduğu sorusuna ise Batı, "Nasıl haberi olduğunu hatırlamıyorum, ne yaptığını ve nerede olduğunu hatırlamıyorum" diye cevap verdi. Batı, müşteki avukatlarının sorduğu birçok soruya ise "hatırlamıyorum" cevabını verdi. Batı'nın ardından ifadesi alınması gereken tanık Mehmet Emin Özkan'ın duyma problemi olması nedeniyle SEGBİS yöntemiyle ifadesi alınamadı.

AV. ÖZMEN: HATİPOĞLU CEZAEVİNDE OLMALIYDI

Tanık ifadelerinin ardından Amed Baro Başkanı Avukat Ahmet Özmen, dosyada 24 yıldır adalet beklendiğini belirterek, 1990'lı yıllarda devlet içerisinde bir JİTEM yapılanması olduğunu ve bu tarz olayların yaşandığını söyledi. Güvenlik gerekçesiyle mahkemenin başka bir yere nakledilmesi nedeniyle ailelerin adalete olan inancının kırıldığını söyleyen Özmen, "Türkiye'nin en büyük problemi cezasızlıktır. Yargılamalar arasında ayrımcılık veya kayırma bulunmaktadır. Kamu görevlilerinin işlediği ağır suçlar yargı karşısına çıkarılmamış ya da göstermelik çıkarılmıştır. Bu mahkeme de hiç eşit bir yargılama değildir. Dolayısıyla 17 kişinin ölümüyle yargılanan Eşref Hatipoğlu'nun cezaevinde olması ve cezaevinden huzura getirilmesi lazımdı" dedi. Özmen Hatipoğlu'nun tutuklanmasını talep ederek, bir önceki duruşmalardaki taleplerini de yineledi.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Avukatlar ayrıca Genelkurmay'da Bahtiyar Aydın'ın vurulması ile ilgili soruşturma açılıp açılmadığını, varsa soruşturma dosyasının mahkemeye gönderilmesini talep ederken, Şemdin Sakık ve Deniz Baykal'ın dinlenmesini de talep etti. Avukatlar ayrıca sanık Tünay Yanardağ'ın ölüp ölmediğinin netleştirilmesine dair DNA raporu da istedi.

Avukatların taleplerinin ardından duruşma savcısı, Eşref Hatipoğlu'nun tutuklama talebinin ve Şemdin Sakık'ın tanık olarak dinlenme talebinin reddine karar verilmesini istedi. Savcı, Tünay Yanardağ'ın ölümü ile ilgili dosyada hastane raporu bulunmasından dolayı bu talebin de reddini istedi.

Ara kararını açıklayan Mahkeme heyeti ise tanık Mehmet Emin Özkan'ın ifadesi için Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazılmasına karar vererek, Deniz Baykal ve Şemdin Sakık ve İlker Başbuğ'un dinlenmesine ilişkin taleplerin reddetti. Keşif talebini ve Tünay Yanardağ ile ilgili DNA tespiti talebinin de reddine karar veren mahkeme heyeti, Genelkurmay Başkanlığı'na Bahtiyar Aydın'ın ölümü ile ilgili yazı yazılmasını istedi. Mahkeme Eşref Hatipoğlu'nun tutuklanmasına yer olmadığına kanaat getirdi.

Mahkeme, duruşmayı 12 Ekim'e erteledi.

'PROTESTO AMAÇLI KATILMIYORUZ'

Duruşmanın ardından açıklama yapan Baro Başkanı Ahmet Özmen, davanın İzmir'e gönderilmesi nedeniyle ailelerin davayı takip edemediğini ifade ederek, bu duruşmaya ise her celse taleplerinin reddedilmesi nedeniyle protesto amaçlı gelmediklerini söyledi. Yeni mahkeme heyetinin de taleplerini sürekli reddettiğini söyleyen Özmen, 1990'lı yıllarda yaşanan bu tarz karanlık olayların aydınlatılması için çalıştıklarını vurguladı. Bu davanın aydınlatılmasının geçmişin aydınlatılması için önemli olduğunu vurgulayan Özmen, "Biz aileler, avukatlar olarak davanın takipçisi olacağız. Mücadele edeceğiz" dedi.