Leyla Halid’den Leyla Güven’e ziyaret-YENİLENDİ

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nden Leyla Halid, açlık grevindeki DTK Eşbaşkanı Leyla Güven'i ziyaret etti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKÖ) Politbüro Üyesi Leyla Halid, 159 gündür İmralı tecridine karşı açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Leyla Güven'i evinde ziyaret etti. Halid’e, Tevgera Jinên Azad (TJA) Üyesi Ayşe Gökkan ve Gülcihan Şimşek ile HDP Amed Milletvekili Saliha Aydeniz eşlik etti.  

Halid ve beraberindekileri, Güven’in kızı Sabiha Temizkan karşıladı. Ziyaretinden dolayı Halid’e teşekkür eden Güven, yaşadığı sağlık sorunlarından fazla konuşamayacağını dile getirdi.  

GÜVEN: EGEMEN GÜÇLERE MESAJ VERİLSİN

Güven, Halid’e şunları söyledi: 

“Baş göz üstüne geldiniz. Çok mutlu oldum. İsmin her zaman Kürt özgürlük mücadelesinde vardı. Fazla konuşamıyorum. Kusuruma bakmayın. Ama şunu şöyle istiyorum. Biz, haklı olan Filistin ve Kürt halkıyız. Bir gün mutlaka kazanacağız. 21’inci yüzyılda Filistin ve Kürt halkı, hakları için açlık grevindeler. Dünya sesimizi duymuyor. Sayın Öcalan 20 yıldır tek başına tecrittedir. İnsan hakları savunucuları nerededir ve neden seslerini çıkarmıyor? Çağrımız onlaradır.

'EL ELE VEREREK KAZANACAĞIZ'

Bugün sen geldin ve senden de farklı bir güç aldım. Çok mutlu oldum ve mutlaka kazanacağız. Dünya savaşını biz çıkarmadık, ama biz kadınlar bu savaşı durduracağız. Kürt kadınları, Leyla Halid ve Leyla Kasım gibi birçok kadını tanıdı. Bugün de direniyoruz, şimdi sen de geldin her iki Leyla birbirimize el vererek kazanacağız. Kimse bize ve Filistinlilere açlık grevlerini bırakmamızı istemesin, egemen güçlere bu baskı ve zulümlerinden vazgeçmesini söylesinler. Kürtler de Filistinliler de dünya halkları bir yaşam sürdürsünler. Ben bu yolda ölsem de benim için bir şereftir. Bu halkı için bir şey yapmam benim için mutluluktur. Çok çok teşekkür ediyorum."

HALİD: YAŞAMAMIZ GEREKİYOR

Leyla Halid ise şunları dile getirdi: 

“Sizinle buluşmak benim için çok sevindirici. Bu mücadelede senin bizimle devam etmeni istiyoruz. Sen güçlüsün. Sen bizimle olduğunda biz daha güçlü olacağız. Ben de çok mutluyum. Genel Sekreterimiz sevgilerini ve saygılarını gönderdi. Şimdi o da cezaevinde. 13 yıldır cezaevinde. Yoldaşlarımız diyor ki; güçlü olsun biz de onunlayız. Yüzlercesi, binlercesi şu an açlık grevinde. Tabii siz de şu an açlık grevindesiniz. 

Seninle görüşmek benim bir görevimdir. Çünkü hepimiz direnişteki kadınlarız, mücadeledeki kadınlarız. Biz elimizdeki her şeyi kullanıyoruz, yüzleşmek için. Ama aynı zamanda biz geleceğimiz, çocuklarımız için yaşamak zorundayız, bunu zorlamak zorundayız. Hâlâ seçtiğimiz yolda bizim yürümemiz gerekiyor. Özgürlüğe ve zafere giden yolda yürümemiz gerekiyor. Halkımızın özgürlüğüne ve zaferine giden yolda. Aynı zamanda sesimiz birçok yere de yayıldı, birçok barışçıl yere de yayıldı. Filistin ve Kürtlerin de açlık grevlerinde destek aldılar.”

Halid ve beraberindekiler, HDP Amed İl Örgütü’nde 3 Mart’tan beri süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeki HDP’li Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ı ziyaret etmek üzere yola çıktı.