Kürdistan’a Doğru Derneği, Kerkük’te gerillaları ziyaret etti

İtalya’daki Kürdistan’a Doğru Derneği üyeleri, Güney Kürdistan’ın Kerkük kentinde bulunan HPG ve YJA-Star güçlerini ziyaret etti.

Kürt halkıyla dayanışmayı amaçladıklarını ve bu amaçla birçok proje gerçekleştirdiklerini belirten Kürdistan’a Doğru Derneği başkanı Antonio Olivieri; "Çöl de bir damla su olabiliyorsak, bu çözüm olabilir” dedi.

İtalya’daki Kürdistan'a Doğru Derneği’den (Verso Il Kurdıstan Associazione) bir heyet Kerkük sınır hattındaki HPG ve YJA-Star gerillalarıyla bir araya geldi. Heyette, öğretmen, avukat, doktor, insan hakları savunucuları ve feministlerin yanı sıra birçok aktivist yer aldı. İtalya’da Kürt halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını ve her alanda Kürdistan halkının özgürlük mücadelesini önemsediklerini belirten Kürdistan'a Doğru Derneği Başkanı Antonio Olivieri; "Kurulan bu dernekte Kürdistan halkıyla dayanışma içiresindeyiz. Birçok aktivite ve proje hazırlıyoruz. Bakurê Kürdistan’da birçok proje gerçekleştirdik. Şu an aktif olarak devam eden projeler var. Bu projelerle bir çözüme ulaşmayacağımızı biliyoruz. Çöl de bir damla su olabiliyorsak bu çözüm olabilir” diye konuştu.

‘KÜRDİSTAN’IN FARKLI BİR YÜZÜNÜ GÖRMEK İSTEDİM’

Kürdistan özgürlük mücadelesini tanıdıktan sonra Kürt özgürlük Hareketine ilgisinin arttığını dile getiren Mira Garotti de şöyle konuştu: “Kürdistan’daki Newrozlara katıldıktan sonra, Kürt Özgürlük Mücadelesini tanımak istedim. Daha sonra bir takım aktivitelere katıldım. Fakat Rojava devrimi ile beraber İtalya’da birçok aktivite geliştirdik. Her yıl Kürdistan’a ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Bu seferki ziyaretimde Kürdistan’ın farklı bir yüzünü görmek istedim.”

‘GERİLLA BENİ ÇOK ETKİLEDİ’

Bu seferki ziyaretinin ayrı bir öneme sahip olduğunun altını çizen Garotti “Bu ziyaretimin en önemli ayağı gerillayı görmekti. Burada beni en çok etkileyen gerillalar oldu. Biz geri dönmek istediğimiz de artık rahat rahat bunu anlatabileceğiz. Gerçek anlamda Kürt gerillası kimdir. Gerçek demokrasi ve özgürlük için nasıl savaşıyorlar. Biz kendi küçük dünyamızda yapamıyoruz. Ama burada verilen mücadelenin ne kadar ileri bir aşamada olduğunu gördük” dedi.

‘ÇOK DAHA ZENGİN DÖNECEĞİM EVE’

Gerilla mücadelesinin sadece Kürt halkının özgürlüğünü hedeflemediğini, genel olarak tüm halklar için mücadele verildiğini vurgulayan Garotti, Avrupa’da yaşayan tüm halkların, bu mücadeleyi daha çok sahiplenmesi çağrısında bulundu.

Garotti, son olarak şunları ifade etti: “En çok üzüldüğüm nokta ise, onlar burada bizim için de savaşmakta. Bizim için de kendi kanını dökmekte. Biz ise kendi evlerimiz de rahat rahat yaşayabiliyoruz. Yaşanan olaylarda sadece üzüntülerimizi dile getirmekle yetiniyoruz. Ve bu bizim ne kadar pasif olduğumuzu gösteriyor. Ben eve, çok daha zengin olarak döneceğim. Kendi valizim de sizin deneyimlerinizi, bilgilerinizi ve sizin inancınızı taşıyacağım.”

1998’DE KURULAN DERNEK BİRÇOK PROJE GERÇEKLEŞTİRDİ

Kürdistan'a Doğru Derneği, Kürdistan halkıyla dayanışmak amacıyla 1998 yılında kuruldu. Dernek, Kürdistan’da maddi ve manevi anlamda projeler geliştirerek Kürt halkıyla dayanışma içerisinde olmayı hedefliyor.

...