KCK: Halepçe şehitlerinin anısını özgür Kürdistan mücadelesinde yaşatacağız

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Halepçe şehitlerinin anısını ulusal birlik ve özgür Kürdistan’ı gerçekleştirme mücadelesinde yaşatma sözü verdi.

Halepçe Kataliamı’nın 29. Yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Türk devleti tarafından Kuzey Kürdistan’da yürütülen saldırıların Halepçe katliamı ve IŞİD zihniyetinin devamı olarak tanımladı.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

‘’Mart ayı, halkımıza yönelik birçok katliamın gerçekleştiği aydır. Bunlardan en acısı ve en ağırı ise Halepçe’de binlerce insanımızın kimyasal silahlarla katledilmesi olmuştur. Bu yıldönümünde Halepçe şehitlerini minnet ve saygıyla anıyor, onların anısını ulusal birlik ve özgür Kürdistan'ı gerçekleştirme mücadelesinde yaşatacağımız sözünü bir kere daha yineliyoruz.

TÜRK DEVLETİ’NİN KUZEY KÜRDİSTAN’DAKİ SALDIRILARI HALEPÇE’NİN DEVAMIDIR

Halepçe katliamı, Kürt’ün varlığını reddeden merkeziyetçi ulus devlet anlayışı temelinde gerçekleşmiştir. Kürtler hala eşit ulus ve halk olarak kabul edilmediği gibi, Kürt’ün varlığını yok etmek isteyen soykırımcı sömürgeci ulus devlet anlayışı sürdürülmektedir. IŞİD tarafından Kobanê’nin yerle bir edilmesi, Türk devletinin 2016 yılında Sur, Cizre, Şırnak, Nusaybin, Silopi, Hezex, Kerboran, Gever’i yerle bir etmesi, Halepçe katliamını yapan anlayışın devamı olmaktadır. Bugün başta Türk devleti olmak üzere Kürtler üzerinde soykırımcı egemenlik politikası yürüten güçler Halepçe katliamını yapanlarla ve IŞİD’le aynı zihniyet ve politikaya sahiptirler.

Halepçelerin bir daha olmaması için tekçi ulus devlet anlayışının, farklılıkları yok sayan soykırımcı zihniyetlerin, merkezi otoriter iktidar anlayışlarının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Halepçe şehitlerinin anısına bağlılık en başta da bu tür anlayışlara karşı mücadeleden geçmektedir. Bunun için de Kürt halkının demokratik zihniyetin öncülüğünü yaparak tüm Ortadoğu'nun demokratikleşmesinde tarihi rolünü oynaması çok önemlidir. Ortadoğu'da tüm ezilen, sömürülen, soykırıma tabi tutulan halkların ve toplulukların varlığının güvencesi, özgür ve demokratik yaşama kavuşması da başta Kürtleri egemenlik altında tutan ülkeler olmak üzere tüm Ortadoğu'nun demokratikleşmesinden geçmektedir.

BİR DAHA HALEPÇELER OLMASIN DİYE SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRECEĞİZ

Bu temelde Özgürlük Hareketimiz; halkımız ve tüm halklar bir daha Halepçeler yaşanmasın, Kobanêler, Cizreler, Surlar olmasın diye Ortadoğu'yu demokratikleştirme mücadelesinde dün olduğu gibi bugün de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir.’’

16 MART 1978’DE KATLEDİLEN 6 ÖĞRENCİ ANILDI

KCK mesajının devamında, 16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesinde katledilen 6 devrimci öğrenci de anılarak şöyle denildi:

‘’16 Mart aynı zamanda 1978 yılında İstanbul Üniversitesi önünde içinde Kürt gençlerinin de bulunduğu 6 öğrencinin bombalı saldırıyla katledilmesinin yıldönümüdür. Onları da saygı ve minnetle anıyoruz.

1970’li yıllarda Türkiye'de gelişen devrimci demokratik mücadele ve bu mücadelede verilen şehitler Kürt halkının özgürlük mücadelesine güç verdiği gibi, aynı zamanda halkımızın özgürlük ve demokrasi mücadelesinin de şehitleridirler. Özgürlük Hareketimiz her zaman Türkiye'deki devrimci demokratik mücadeleyi kendi mücadelesi olarak gördüğü gibi, şehitleri de özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşatmaktadır.

12 Mart 1971 askeri darbesi döneminde katledilenler, Gazi mahallesinde katledilenler, İstanbul Üniversitesinde katledilenler Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürdistan'ın özgürleşmesi mücadelesinde yaşatılacaklardır.’’