HPG: Suikast taktiği ile 1 işgalci cezalandırıldı

HPG Basın İrtibat Merkezi, Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalcilerin suikast taktiği ile hedeflenerek vurulduğunu, 1 işgalcinin cezalandırıldığını açıkladı.

Halk Savunma Güçleri (Hêzên Parastina Gel-HPG) Basın İrtibat Merkezi, 21-26 Aralık tarihleri arasında Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın gerçekleştirdiği eylemlerin ve işgalci Türk ordusunun gerçekleştirdiği saldırıların ayrıntılarına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Metîna bölgesi

* 21 Aralık 11:30 ile 15:30 saatleri arasında Girê Ortê Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerimizi yasaklı patlayıcılar ile bombalamaya çalışan işgalcilere, önce yakın mesafeden ferdi silahlar ile sonra da sabotaj taktiği ile müdahale edildi. İşgalciler isabetli bir şekilde vuruldu. Eylem esnasında işgalcilerin yanındaki kimyasal silahlar da infilak etti ve bu kimyasal silahlardan etkilenen işgalciler bir kademe geri çekildi.

Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi

* 21 Aralık saat 10:10’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 mevzi darbelendi.

* 25 Aralık saat 16:25’te Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

* 25 Aralık’ta Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalcilere YJA Star güçlerimizce ağır silahlar ile müdahale edildi ve işgalcilerin hareketliliği durduruldu.

İşgalci TC ordusunun yasaklı patlayıcılar, kimyasal gaz ve patlayıcı yüklü dronlar ile gerçekleştirdiği saldırılar

* 21 Aralık’ta Metîna bölgesinin Girê Ortê Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerimiz 10 kez yasaklı patlayıcılar ile bombalandı.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar

23, 24 ve 26 Aralık’ta Garê bölgesinin Deriyê Hesin, Gundê Şikeftiyan, Dola Mêranê alanı 3 kez, Xakurkê bölgesinin Girê Şehîd Şerîf, Kolît, Sinînê, Lolan, Girê Berbizina, Girê Rostê alanı 6 kez, Zap bölgesinin Şehîd Îbrahîm alanı 2 kez, Metîna bölgesinin Gundê Şêlazê, Gundê Bêşîlî alanı 2 kez olmak üzere toplam 13 kez savaş uçakları ile bombalandı.

Zap, Şehîd Delîl Batı Zap, Metîna ve Xakurkê bölgeleri toplarla bombalandı.