Heyet Lice'nin köylerini ziyaret etti

Parti ve kurum temsilcilerinden oluşan heyet, devlet güçlerinin saldırdığı Lice'nin köylerini ziyaret etti.

Amed'in Lice ilçesi kırsalındaki 18 köyde ilan edilen “sokağa çıkma yasağı”nın kaldırılmasının ardından DTK, HDP, DBP ve TJA’dan oluşan bir heyet köylüleri ziyaret ederek, yaşananlara ilişkin köylülerden bilgi aldı. 

DTK, HDP, DBP ve TJA’dan oluşan bir heyet, Amed'in Lice ilçesinde “sokağa çıkma yasağı”nın kaldırıldığı köyleri ziyaret etti. Heyet köylülerden bilgi aldı. 

Diyarbakır Valiliği tarafından Lice’nin 18 köyünde ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” kaldırılmasına rağmen askeri abluka sürerken, ek askeri sevkiyat yapıldığı da öğrenildi. Yasağın kaldırıldığı köylere gitmek isteyen köy sakinlerinin giriş-çıkışları jandarma iznine bağlanırken, giriş-çıkışlarda da yoğun bir arama ve kimlik kontrolü yapılıyor. Elektrik ve şebekelerin kesik olmasından dolayı günlerdir haber alınamayan Güldiken köyüne geçen heyet, köy sakinleri ile yaptığı görüşmede yasak boyunca evlerinin birçok defa basılarak arama yapıldığını anlattı.

KÖYLÜLER ANLATTI

Güldiken köyünde oturan Aynur adlı kişi, köylerine çok sayıda asker, polis ve korucunun birlikte geldiğini, köyün içine ve çevresine yerleştiğini söyleyerek, şunları aktardı: “Yasak boyunca top atışlarının yapıldığı ve yoğun helikopter ve uçak hareketliliği vardı. Köyde yerleşen askerlerin gün içinde evini aramasına rağmen gece yarısı evinin tekrar arandı. Büyükbaş hayvanının bilinmeyen bir sebepten zehirlenmesi üzerine veteriner çağırdığı tüm ısrarlara rağmen girişine izin verilmediği için hayvanın telef oldu. Bir başka köyle ise şunları söyledi: “Asker ve korucuların evlerine gelip yemek yediklerini ve dinlenme yeri olarak kullandı. Bizden battaniyeler aldılar.”

Baharlar köyünde yaşayan köylüler de şunları anlattı: "Evlerimiz askerler tarafında defalarca arandı. Askerler köy mezarlığında bulunan bir HPG’linin mezar taşını kırdılar. Askerler köylüleri çağırarak yanlarında taşıdıkları bir torba esrarı önlerine attığını ve esrarın kendilerine ait olduğu yönünde tehdit edildik. Getirilen iş makinelerin kırsal alanda askeri mevziler kuruldu”

Köylüler, askerlerin köyler arasında kalan tepelerde konuşlandırıldığını belirtti.