Girê Spî’de en az 100 çete öldürüldü

Girê Spî, Eyn Îsa, Silûk ve Mebrûka alanında 25 ayrı noktaya saldırı düzenleyen DAİŞ çetelerine YPG/YPJ ve asayiş güçleri ölümcül darbeler vurdu. Birçok alanda halen devam eden çatışmalarda 100’ün üzerinde çete öldürüldü.

Girê Spî, Eyn Îsa, Silûk ve Mebrûka alanında 25 ayrı noktaya saldırı düzenleyen DAİŞ çetelerine YPG/YPJ ve asayiş güçleri ölümcül darbeler vurdu. Birçok alanda halen devam eden çatışmalarda 100’ün üzerinde çete öldürüldü.

DAIŞ çeteleri Girê Spî, Eyn Îsa, Silûk ve Mebrûka arasında yer alan bölgede 25 ayrı noktadan organize bir saldırı düzenledi.

Dün gece 00.00 itibariyle Suriye’de ateşkesin yürürlüğe girmesinden sadece bir saat 15 dakika sonra AKP/Erdoğan’ın destekleyip Rojava’ya sızdırdığı DAIŞ çetesi adeta Girê Spî’de katliam provası yaptı. Ancak YPG/YPJ ve asayiş güçleri çetelere engel olup büyük bir katliamın önüne geçti.

Önemli bir kısmı Türkiye’den  Girê Spî’ye sızdırılan ve bir kısmı da Rakka tarafından Eyn Îsa ve Siluk tarafına saldıran çetelere YPG ve asayiş güçleri anında sert karşılık verdi. Bunun üzerine gece saat 01.15’te başlayan çatışmalar yakın mesafede göğüs göğüse devam etti. Birçok noktada çeteler kısa sürede çembere alındı.

Girê Spî merkezine 4 koldan giren çeteler Elektrik İdaresi, okul, Kültür Sanat Merkezi ve Fırında mevzilendi. Şiddetli çatışmalar sabah saat 04.30’a kadar çok şiddetli devam etti. Sabah erken saatlerde durulan çatışmalar gün içinde öğleye doğru yeniden şiddetlendi.

Şu ana kadar devam eden  çatışmalarda 100’ün üzerinde çete öldürülürken, Girê Spî’de 26, Silûk’ta ise 14 çete cenazesi YPG güçlerinin eline geçtiği, arazide halen onlarca ceset olduğu da bölgeden alınan bilgiler arasında.

YPG/YPJ savaşçılarının çetelere ağır darbeler vurduğu çatışmalar halen birçok noktada devam ediyor.

Türk askerlerinin de DAIŞ çetelerinin saldırılarıyla eş zamanlı olarak YPG/YPJ mevzilerini yoğun ateş altına aldığını ve bazı askerlerin çetelerle birlikte Rojava topraklarına girdiğini, ancak Koalisyon güçlerine bağlı savaş uçaklarının çetelerin kaldığı yerleri bombalamaya başlaması ile sınırın öte tarafına geri döndükleri de belirtiliyor.

Girê Spî saldırısında yer alan bazı çetelerin ise, YPG güçlerinin sert müdahalesi ardından sınırın Bakurê Kurdistan tarafına geçmesi ve Türk askerlerinin hiçbir müdahalede bulunmaması dikkat çekti.