Bozgeyik: Faşizme karşı hep birlikte mücadele edeceğiz!

Amed'deki mitingte konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, bu faşizan politikalara bugüne kadar biat etmedik, bundan sonra da biat etmeyeceğiz. Sesimizi bir kez daha faşizme karşı hep birlikte mücadele edeceğiz" dedi.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu’nun, "Krizin Faturasını Emekçiler Değil, Krizi Yaratanlar Ödesin" şiarıyla İstasyon Meydanı'nda düzenlediği bölge mitingine binlerce emekçi katıldı. Emekçiler sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” ve “AKP halka hesap verecek” sloganları atarak ekonomik krize  tepki gösterdi.

 KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, emekçileri “Berxwedan jiyan e” sloganıyla selamladı.  Bozgeyik konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün ülkemizde bu krizin en önemli temel nedeni, hem Ortadoğu, hem Suriye ve bölgedeki savaş politikalarıdır. Bütçe tartışmalarında da görüyoruz ki; bu ülkeyi yönetenler bu savaş politikalarından vazgeçmediler. Bu savaş politikalarına karşı hep birlikte bu ülkede barış ve demokrasi isteyenlerle birlikte alanlardayız.

Yerel seçimlerde de iç ve dış düşman yaratarak, savaş politikaları yükselterek, sendikacılara, demokratik siyaset yürütenlere, gazetecilere, baskılarla krizi aşmaya çalışıyorlar. Bu savaş politikalarının sürdürüldüğü tek adam dönemlerinde gördük. Kendi krizlerin atlatmak için muhalif kesimler baskı görmüşlerdir. 

‘FAŞİZME KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ’

Bugün Türkiye’de de Kürtler, Aleviler, şeytanlaştırma politikalarıyla mağdur edilmeye, tecride maruz bırakılmak isteniyor. ‘Savaş halk sağlığı sorunudur’ diyen hekimler, mimarlar, mühendisler olarak, bu faşizan politikalara bugüne kadar biat etmedik, bundan sonra da biat etmeyeceğiz. Sesimizi bir kez daha faşizme karşı hep birlikte mücadele edeceğiz diyoruz.

‘KRİZİN BEDELİNİ ÖDEMEYECEĞİZ’

Biz artık siyasi krizin bedelini ödemeyeceğiz. Bu kriz sürecinde ülkeyi yönetenler, saraydakiler, ‘kriz yok’ diyorlar. Oysa biz krizi iliğimize kadar hissediyoruz. Bu kriz kapitalist modernitenin yarattığı politikaların krizi olduğunu ifade ediyoruz. Bugün temel sorun krizin faturasının kimler tarafından ödenmesi sorgulanıyor. Ülkeyi yönetenler krizi emekçilere, kadınlara, öğrencilere ödetmek istiyor...

Bir an önce demokrasi için adım atılmalıdır. Hiç bir annenin gözyaşı dökmesini istemiyoruz. Derhal barış sağlanmalıdır. Yıllardır savaşa değil emekçiye, halka bütçe diyoruz. Bu talebimizi haykırmaya devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçısı Rojda sahne aldı. Miting, çekilen halaylarla sona erdi.