Barzan’da şehit düşen üç gerillanın kimlikleri açıklandı

HPG Basın İrtibat Merkezi, 28 Eylül günü Güney Kürdistan sınırları içerisinde bulunan Barzan bölgesine bağlı Adil Beg alanında yaşanan çatışmalarda şehit olan 3 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı.

29 Eylül tarihinde açıklama yapan HPG, 28 Eylül günü Güney Kürdistan sınırında bulunan Barzan bölgesine bağlı Adil Beg alanında işgal girişimine karşı direnen 3 gerillanın şehadete ulaştığını duyurmuştu. HPG-BİM, bugün de şehit olan gerillaların kimlik bilgilerini açıkladı. 

HPG BİM resmi internet sitesinde şehit olan gerillalar hakkında şu bilgileri yayınladı:

“Pelin Sipan (Gamze Çelik) arkadaş; Muş’un Bulanık ilçesinde yurtsever ve emekçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve küçük yaşlardan itibaren Kürt halk gerçeğini tanımış, gençlik yılları ile birlikte bilinçli bir Kürt kadını olarak gerilla saflarına katılmıştır. Gerilla saflarına geldiği andan itibaren YJA Star ordulaşması içerisinde Önder Apo’nun fedai özgür kadın çizgisinin takipçisi olmuş ve mücadele yürüttüğü her alanda bu çizginin temsilciğini yapmıştır.  Düşmanın Kürdistan’ı işgal girişimlerine karşı en ön saflarda savaşarak Kürt halkının ve Önder Apo’nun özgürlüğü için mücadele etmiştir.

Masiro Botan (Emrah Erdem) arkadaş; Batman’da yurtsever bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Masiro arkadaşın babası Nuri Erdem partimizin eski bir milisi olup, 1998 yılında şehit düşmüştür. Masiro arkadaş da babasının izinde yürüyerek yaşamının her anında mücadeleye aktif katılmıştır. Gençlik çalışmaları ile mücadeleye aktif katılım sağlayan Masiro arkadaş, kısa bir süre sonra gerilla saflarına katılarak, Türk faşizmine karşı olan intikam duyguları ile savaşmıştır. Gerilla alanlarında bulunduğu her yerde Türk işgalciliğine karşı en aktif savaşan arkadaşlarımızdan biri olmuş ve nefesinin son anına kadar da özgürlük yolunda yürümüştür.

Gelhat Faraşin (Mehmet Şerif Turhan) arkadaş; Amed’in Ergani ilçesinde dünyaya gelmiş ve yaşadığı çevre itibariyle de düşman gerçekliğini iyi tanımış, yurtsever bir karakter kazanmıştır. Kürdistan’da yaşanan savaş gerçeği karşısında sessiz kalmayan Gelhat arkadaş genç yaşlarda gerilla saflarına katılmış ve Türk devletinin Kürdistan’ı yeniden işgal operasyonları ve saldırılarına karşı en aktif savaşan arkadaşlardan biri olmuştur. Kürt Özgürlük hareketi içerisinde bulunduğu süre boyunca, Önder Apo’nun iyi bir militanı olmayı bilen Gelhat arkadaş, son ana kadarda özgür bir ruh ile savaşmış ve şehitler kervanına katılmıştır.

HPG olarak şehit düşen her üç yoldaşımızın ailelerine ve yurtsever halkımıza başsağlığı diliyor ve Türk devletinin dört parça Kürdistan’ı işgal girişimlerine karşı verilen bedellere sahip çıkarak, şehitlerimizin izinde yürüyeceğimizin sözünü bir kere daha yineliyoruz.”

Şehit olan gerillaların kimlik bilgileri şöyledir;

Kod Adı: Gelhat Faraşin
Adı Soyadı: Mehmet Şerif Turhan
Doğum Yeri: Amed
Anne - Baba Adı: Ramazan - Güzel
Şehadet Tarihi ve Yeri: 28 Eylül 2017 / Barzan

 

Kod Adı: Masiro Botan
Adı Soyadı: Emrah Erdem
Doğum Yeri: Batman
Anne - Baba Adı: Fatma - Nuri
Şehadet Tarihi ve Yeri: 28 Eylül 2017 / Barzan

 

Kod Adı: Pelin Sipan
Adı Soyadı: Gamze Çelik
Doğum Yeri: Muş
Anne - Baba Adı: Bilcan - Aydın
Şehadet Tarihi ve Yeri: 28 Eylül 2017 / Barzan