Barolar Hasankeyf için dayanışmaya çağırdı

Amed ve Batman baroları, dinamitlerle yıkılan Hasankeyf'te açıklama yaparak, herkesi dayanışmaya çağırdı.

Amed ve Batman barolarından oluşan bir heyet, Hasankeyf'in AKP'nin talimatıyla dinamitlerle patlatıldığı alanlarda incelemede bulundu.

Amed Barosu Başkanı Ahmet Özmen ve beraberindeki heyet, esnaf ve halkla yıkıma ilişkin görüştü. Ardından sular altında kalacak tarihi Hasankeyf’i ziyaret eden heyet, dinamitlerle uçurulan yerlerde incelemelerde bulunarak yıkıma dair bilgi edindi. Yapılan görüşmelerin ardından açıklamada bulunan Baro Başkanı Özmen, son birkaç gündür Hasankeyf’in tarihi yerleri, kale kısmı ve tarihi höyüklerin dinamitlerle yıkılmasının gündemde olduğunu ifade etti. Özmen, “Aldığımız bilgiler çok üzücü. Tarihi yerler, kayalar ana gövdeler patlayıcılarla ayrıldığı yönde bilgiler aldık. Görüştüğümüz esnaf ve halk, ilçelerini, evlerini ve yaşam yerlerini terk etmek istemediklerini söylüyor. Kamulaştırma karşısında çaresiz kaldıklarını ve güçlerinin yetersiz kaldıklarını bize anlattılar" dedi.

'70 BİN İNSAN YERİNDEN EDİLİYOR; TARİH YOK EDİLİYOR'

Özmen, ilçe sakinlerinin Dicle Nehri'nin karşı yakasında inşa edilen yeni Hasankeyf'e taşınmak zorunda bırakılmak istendiğine işaret ederek, şöyle devam etti: "Yeni inşa edilen yerler ile yaşadıkları yerler arasında uçurum fiyat farkı var. Hasankeyf’in insanlık medeniyetine büyük bir mirastır. 12 bin yıllık bir geçmişi var. Onlarca medeniyet yaşamış. 12 bin yıllık tarihi geçmişi olan Hasankeyf dünyada ender görülen yerlerden biridir. Burası koruma altında olan sit alandır. Tüm karşı koyuşlara rağmen bir baraj kararı alındı ve baraj yapımı devam ediyor. Bir baraj için insanlık tarihi heba ediliyor. Hasankeyf’te sadece dinamitlerle uçurulan yerler değil, onun dışında 400 höyük bulunmaktadır. Her bir höyükte bir tarih, bir geçmiş var. Devlet o höyüklerde araştırma yapıp, insanlığa ışık tutması gerekirken, patlayıcılarla tarihi tahrip ediyor ve sulara gömülmek isteniyor. Dargeçit’ten buraya kadarki havzaya kadar 70 bin insan yerinden edilecek. 70 bin insan zorla yerinden göç ettiriliyor.”

'HERKES DAYANIŞMA GÖSTERMELİ'

Barajın resmi ideolojiden bağımsız yapılmadığını kaydeden Özmen, şunları söyledi: “Türkiye’deki tüm halkların bıraktığı tarihi yapılar ya bu şekilde baraj ya da teknik inşaatlarla yok ediliyor. Türkiye’deki birçok yer için bunu söyleyebiliriz. 50 yıl ömrü olacak bir baraj için 12 bin yıllık tarihi yok etmeye hakkınız yok. Diyarbakır, Batman baroları olarak yıkımın karşısındayız. Hasankeyf sadece Hasankeyf’in değil, tüm insanlığın mirasıdır. Herkesin bu tarihi yıkımına karşı bizimle dayanışma içinde olması gerekir."

Hasankeyf’ten ayrılan heyet, Batman Valiliği’yle saat 16.00’da görüşecek.