Amed’de tutsak yakınlarından eylem

Amed’de cezaevinde açlık grevinde olan çocuklarının taleplerinin karşılanması talebiyle eylemlerini sürdüren anneler, yine polis engeli ile karşılaştı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kırılması amacıyla düzenlenen açlık grevi ve ölüm orucu direnişlerine dikkat çekmek amacıyla tutsak annelerinin Amed’de 1 Mayıs’ta başlattığı oturma eylemi 15’inci gününde devam ediyor. Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı’nın karşısında bulunan eski Gürbüz Un Fabrikası’nın önünde bir araya gelen anneler ve tutuklu yakınları, oturma eylemi gerçekleştirdi.

Annelere, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed milletvekilleri Saliha Aydeniz, Remziye Tosun, Musa Farisoğulları ve Semra Güzel de destek verdi.

Eylemleri sırasında anneler sık sık “Bijî berxwedana zindanan”, “Direne direne kazanacağız”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Zindanlarda direnen yoldaşlara bin selam” ve “Hak hukuk adalet zindanlardan gelecek” sloganları attı.

Polislerce çembere alınan ve Koşuyolu Parkı’na gidişleri engellenen annelerin yürüyüş yapmasına da izin verilmedi. Gazetecilerin abluka dışına çıkarılmak istenmesi üzerine polise tepki gösteren HDP Milletvekili Saliha Aydeniz, bir basın mensubunun kamerasını alarak ablukanın içinden görüntü çekti.

Ardından anneler ve vekiller, ablukanın dışında kalan gazetecilere zafer işaretleri yaptı.

Burada yaklaşık bir saat boyunca oturma eylemi yapan anneler, daha sonra TUAY-DER’e yürümek istedi. Annelerin yürüyüşüne izin vermeyen polis, tutuklu yakınlarını bindirmek için bir firmaya ait otobüsü eylemin olduğu yere getirdi. Otobüs şoförüne tepki gösteren tutuklu yakınları, otobüse binmeyeceklerini söyledi.

Ardından eylemlerine devam eden tutsak yakınları, 5 saatlik oturma eyleminin ardından zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde polis çemberini aşarak TUAY-DER Amed Şube binasına yürüyüş yaptı.

Tutsak yakınları yürüyüşün ardından bugünkü eylemlerini sonlandırdı.