Alevi Dedeleri: Tahir Elçi’ye sıkılan kurşun barışa sıkılmak istenmiştir

Amed Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesinin ardından tepkiler de devam ederken barışa olan mücadelende vazgeçilmeyeceğine yönelik açıklamalar da gün geçtikçe artıyor.

Amed Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesinin ardından tepkiler de devam ederken barışa olan mücadelende vazgeçilmeyeceğine yönelik açıklamalar da gün geçtikçe artıyor. “Tahir Elçi’nin mirasını korumak için üzerimize düşen görev ne ise bunu yapmaya hazırız” diyen Dersimli Alevi Dedeleri Tahir Elçi’ye sıkılan kurşunun barışa sıkılmak istendiğini, ancak başarıya ulaşamayacaklarını belirtti.

İKİNCİ PARİS SUİKASTİ

Kedekli Zeynel Dede: Demokrasi ve aydın kişiliği ile tanınıyordu girişkendi ve barış mücadelesi yürütüyordu. Haksızlığı hiçbir zaman kabul etmedi bunu hepimiz biliyoruz. Barış için uğraşıyordu bunu istemeyenler faili meçhul bir yöntemle katledildi tahminince o kadar polis içinde nasıl Tahir öldürülüyor görüntülerde de var polis ikinci bir silahı çıkarıyor. Tahir Elçi’nin katledilmesine yönelik birçok soru var bu cinayet aydınlatılmalıdır. Bizim için ikinci bir Paris suikastıdır.

Ali Ekber Firik: Barış elçisiydi ama katledildi şu an kimin katletti bilinmiyor ama kim yapmışsa kim Tahir Elçi’yi katletmişse lanet olsun. Barışa vurulan bir darbeydi, insanlığa atılan bir kurşundu. Bizim bu insanlara ihtiyacımız var geriye dönüp tarihe baktığımız da doğruyu konuşanlar hep katledildi.

‘NESİMİ DE DOĞRUYU KONUŞTU, DERİSİNİ YÜZDÜLER’

Tarih boyunca doğruyu konuşanlar katledildi. Nesimi de doğruyu konuştu derisini yüzdüler. Ama doğruları konuşmaya devam ediyoruz. Allahtan kendisine rahmet ailesine de başsağlığı diliyoruz.

Türkiye’nin özellikle son süreçte yaşamış olduğu kaos süreci insanlığı gittikçe kötüleşen bir dönemde Tahir Elçi bu karanlığa giden yolda bir mum yakmıştı. Tüm kam oyunda Tahir Elçi’nin katledilmesi derin bir üzüntü yaratmıştır. Barışa sıkılan bir kurşundur aynı zaman da İktidar hem hükümet ana muhalefet kim olursa olsun tüm sorumlular bu katliamı aydınlatmalıdırlar. Halkımızın talebi de bu yöndedir.