Kebire Doğan son yolculuğuna uğurlandı

Mazlum Doğan’ın annesi Kebire Doğan, Türk devletinin tüm engellemelerine rağmen yüzlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Mazlum Doğan’ın annesi Kebire Doğan (94) için Dersim’in Mazgirt ilçesi Teman köyüne bağlı Goman Mezrasında cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Bedran Öztürk, HDP milletvekilleri Musa Farisoğulları, Erdal Aydemir, Ömer Öcalan ile HDP’nin Dersim, Diyarbakır, Elazığ, Bingöl, Urfa il ve ilçe örgütleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Aleviler Derneği (DAD), 78’ler Derneği yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce  kişi katıldı.

Sabahın erken saatlerinde Goman köyünün giriş ve çıkışları askerler tarafından zırhlı araçlarla kapatıldı. Gelen yüzlerce kişi, sayısız kez GBT kontrolünden geçirildi. Cenaze törenine katılmak için gelen ve aralarında HDP milletvekillerinin de olduğu halk, köyün 15 kilometre uzaklığında askerlerin kurduğu noktada durdurularak engellendi. Askerler, yol güzergahına bomba döşendiği iddiasında bulunurken, Tunceli Valiliği’nin, Doğan’ın akrabaları dışında kimsenin köye girişine izin verilmemesi yönünde talimatı verdiği ifade edildi.

Kalabalık grup, “94 yaşındaki bir kadının cenazesinden dahi korkuyorlar” diyerek ormanlık alandaki patika yollarda köye ulaşmak için yürümeye başladı. Yaklaşık iki saat yürüyen grup, köye vardı.

‘MAZLUM VE DELİL'İN ANA GORKİSİ’

Yaşadığı evin önünde cenaze töreni düzenlenen Kebire Doğan için helallik istendi. Ardından konuşan Doğan’ın kızı Arife Yıldırım, “Annem 2 evladını Kürt özgürlük mücadelesinde yitirdi. 94 yıl evlat acısı ve hasreti ile yaşadı.  2 oğlunun arkadaşlarına son derece bağlı ve sadık bir anneydi. Oğulları Mazlum ve Delil’in arkadaşları ona ‘ana Gorki’ derlerdi. Çok merhametli ve yardımseverdi annem. Kimseyi kırmazdı. Uğruna oğullarını kaybettiği bu mücadeleye karşı sevgi ve saygısı sonsuzdu” dedi.

‘MİLYONLARCA MAZLUM’UN ANNESİ’

Daha sonra söz alan DTK Eşbaşkanı Bedran Öztürk de, engellemelerin nedenin Kebire’nin Mazlum Doğan’ın annesi olmasından kaynaklı olduğunu belirterek, “Kebire anne sadece Mazlum Doğan’ın annesi değil, milyonlarca mazlumların annesidir. Devletin bu anlayışını Mazlum Doğan Diyarbakır Cezaevine yaptığı eylemler ile protesto etmişti. Ve bizlere de ‘Yaşamak Direnmektir’ sözünü miras bıraktı. Kebire annenin cenazesine katılmamız için kilometrelerce önümüzü kapatarak izin vermediler. Ancak biz annemizin cenazesine sahip çıkmak için her türlü zorluğu aşarak geldik” diye konuştu.

Mazlum Doğan’ın Diyarbakır Cezaevinde bıraktığı mirası şu anda Leyla Güven’in devraldığını ifade eden Öztürk, “Leyla Güven faşizme karşı açlık grevi direnişini başlatmış. Halkımız hiçbir zaman diz çökmedi, çökmeyecek” dedi.  Öztürk, konuşmasını Kürt halkına başsağlığı dileyerek tamamladı.

Ardından Doğan’ın cenazesi, köy mezarlığında eşi Kazım Doğan’ın yanına defnedildi.