Êzidîler Almanya’dan Brüksel’e yürüyecek

Avrupa’da yaşayan Êzidîler, Almanya’nın Dusseldorf kentinden Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’e yürüyecek. Yurtdışındaki Şengal Meclisi, yarın başlayacak yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

Avrupa’da yaşayan Êzidîler, KDP ve AKP’nin Şengal’e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Avrupa’nın başkenti Brüksel’e yürüyecek. Yurtdışındaki Şengal Meclisi, bir hafta sürecek yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

Avrupa’daki Êzidilerin yürüyüşü, 20 Mart günü Almanya’nın Dusseldorf kentinde başlayacak, 27 mart günü ise AB’nin başkenti Brüksel’de sona erecek.

Yurtdışındaki Şengal Êzidî Meclisi, bir haftalık yürüyüşün amacına ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada uluslararası güçlere yapılan çağrıda şu talepler dile getiriliyor:

 “Şengal’deki krizin daha fazla derinleşmemesi için, AKP-KDP’ye bağlı çetelerin bir an önce Xanesor bölgesinden çıkarılması gerekir. Uluslararası koalisyon güçlerinin KDP’ye DAİŞ ile mücadele için verdiği silahları denetlemeli ve bu silahlar bizim halkımıza karşı kulanılmamalıdır.

Uluslararası güçler bu krizin çözülmesi için, bir çaba içine girmeli ve bağımsız heyetleri bölgeye göndermelidir. Êzidî halkının inancı ve kültürünün korunması için uluslararası bir güvenlik çemberi oluşturulmalıdır.

Êzidîler yaşadığı tehdit Ninova bölgesinde yaşayan bütün halkar için geçerlidir. Onun içinde Asuri, Suryani, Kakai, Türkmen, Şia, Şebek ve Arapların güvenliği için de tedbirler alınmalıdır. Avrupa parlamentosunun 27 Ekim 2016 tarihinde Şengal’in ve Ninova’nın özerkliğini kabul eden kararı esas alınmalı ve Şengal’in statusu tanınmalıdır.

Êzidîler yaşam alanlarına yönelik tehlike devam etmektedir. Onun içinde özsavunma gücüne ihtiyacı vardır. Bu temel de YBŞ ve YJŞ güçleri Şengal savunma güçleri olarak tanınmalıdır.”

YÜRÜYÜŞ PLANLANMASI

Êzidîler yürüyüşü 20 Mart günü saat 10:00’da Dusseldorf Platz des Landtags 1 adresindeki yerel Parlamento binası önünde başlayacak.  27 Mart günü Brüksel’de sona erecek. Êzidî temsilcilerin Brüksel’de AB yetkilileriyle yapacakları görüşmenin ardından bir miting yapılacak.