Berlin polisinden ANF'nin videosuna ilişkin pişkin açıklama

Cumurtesi günü Berlin'de gerçekleşen PYD ve YPG'ye destek yürüyüşünde göstericilere saldıran Berlin polisinden pişkin bir açıklama geldi.

ANF'nin yayınladığı ve Şemsettin Sevim adlı Kürdistanlının ağır yaralandığı videoya ilişkin polis "araştırıyoruz" açıklaması yaptı.

Almanya'nın PYD, YPG ve YPJ bayraklarını yasaklama kararını protesto etme amacıyla cumartesi günü başkent Berlin'de bir kitlesel gösteri düzenlenmişti. YPG ve YPJ bayraklarının taşınmasını gerekçe yapan polis göstericileri saldırmış, 3 gösterici yaralanmıştı.

Şemsettin Sevim adlı Kürdistanlının polisin saldırısında ağır yaralandığını gösteren ve ANF tarafından yayınlanan video ise iki gündür sosyal medyada sıkça paylaşılıyor. Videoyu paylaşanlardan Yeşiller Partisi milletvekili Volker Beck twitter hesabından Berlin polisine "Bu videoyu gerçek mi yoksa sahte mi? Bunun arka planında ne var?" sorusunu yöneltti.

Berlin polisi ise yine resmi hesabından parlamenter Beck'e "Videoyu biliyoruz, fake (sahte) değil. Olayla bağlantısını araştırıyoruz" demekle yetindi.

BASIN SÖZCÜLÜĞÜNDEN ANF'YE KAÇAMAK AÇIKLAMA

Berlin Emniyet Müdürlüğü basın sözcülüğü ise ANF'nin "Sizin bu twittiniz ne anlama geliyor? Araştırma derken neyi kast ediyorsunuz? Kürt göstericiye saldıran o polise ilişkin araştırma yapılacak mı?" sorusuna ise kaçamak cevaplar verdi.

Sözcülükteki yetkililer "Videoyu inceliyoruz ve olayla bağlantısını araştırıyoruz. Ortada bir suç işlenip işlenmediğini soruşturuyoruz" yanıtını verdi. Polis yetkililer dün atılan twitter dışında bir açıklama yapmayacaklarını belirttiler.

Konuyla ilgili haberler:

https://anfturkce.net/guncel/alman-polisi-pyd-ye-destek-verenlere-saldirdi-92160

https://anfturkce.net/guncel/alman-polisi-erdogan-in-korumalarini-aratmadi-92164