İran’daki idamlar Stockholm’de protesto edildi

İran rejiminin 5 siyasi tutsağı idam etmesinin yıldönümü dolayısıyla İsveç’in başkenti Stockholm’de bir gösteri yapan Kürdistanlılar, İran rejimini protesto etti. İdamların durdurulması ve siyasi tutsakların serbest bırakılması talep edildi.

İran rejimi, 9 Mayıs 2010 günü insan hakları aktivisti öğretmenler Ferzad Kemanger, Ferhad Wekili, Eli Heyderiyan ve Şirin Elemhuli ile Medi İslamiyan temelsiz suçlamalarla idam etmişti.

PJAK’ın çağrısı ile yapılan gösteri saat 13.00 sularında Humlegorden Parkı’nda başladı. Ellerinde idam edilen devrimcilerin resimleri, PJAK, PKK, YPG/YPG bayrakları ve Kürt Halk Önderi Öcalan’ın fotoğrafarını taşıyan eylemciler, Raul Wallanberg Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

 

Yürüyüş boyunca “İran’da idamları durdur”, “Kahrolsun İslam cumhuriyeti”, “Yaşasın Rojava direnişi” sloganları atıldı. Kortejde yer alan eylemcilerden bazıları idamları protesto etmek için ellerindeki dar ağaçlarıyla yürüyüşe katıldı.

Meydanda PJAK adına konuşan Amir Babakiri, İran rejiminin Kürt Halkının özgürlük mücadelesini bastırmak ve halka gözdağı vermek için 9 Mayıs 2010 günü 5 siyasi tutsağı idam etmesine tepki gösterdi.

İran’ın dünyada en fazla idam cezası veren ve uygulayan ülkelerin başında geldiği hatırlatılan Babakiri, İran zindanlarında yüzlerce Kürt ve devrimcinin idam hücrelerinde tutulduklarına dikkat çekti.

İdam cezası uygulamasına son verilmesini ve tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep etti. Gösteri “Be Serok jiyan nabe” sloganının atılmasıyla son buldu.